0

یاد بگیریم چگونه درست یاد بگیریم!

jafarzade

یاد بگیریم چگونه درست یاد بگیریم!

همه ما از بدو تولد با فرآیند یادگیری آشنایی داریم. و برای ادامه حیات خود از همان ابتدا مجبور به یادگیری مسائل مختلفی بودیم. تا بتوانیم همانند یک انسان نرمال به زندگی خود ادامه دهیم. با رشد یک کودک فرآیند های یادگیری که پیش روی او قرار میگیرد. از یادگیری مسائل معمول برای زندگی انسانی فراتر می رود. اول از همه ما با آموزش های عمومی رو به رو هستیم. که به طور یکسان به همه انسان ها آموزش داده میشود که شامل دوره تحصیلی ما میشود. در ادامه برای یادگیری یک حرفه یا یک علم به خصوص اقدام میکنیم. که خب با توجه به لایق و سبک زندگی ما با دیگر انسان ها متفاوت است. اما نکته مشترکی که در اینجا وجود دارد اصول یادگیری است. همه ما میخواهیم علوم جدید بیاموزیم اما چگونه؟ میخواهیم در کاری حرفه ایی شویم اما با چه روشی؟ در این مقاله ما میخواهیم خلاصه ایی از یک دوره آموزشی معتبر را برای شما بازگو کنیم. که در آن راه و روش درست یادگیری را آموزش میدهد! دوره آموزشی (learning how to learn) به بررسی نکاتی قابل تامل پرداخته شده است. که در صورت تمایل میتوانید به جستجوی کامل آن بپردازید و آن را مطالعه کنید.

در ادامه به بررسی برخی از این نکات میپردازیم:

1) وقتی ما علاقه ایی به انجام کاری نداریم.

یا به هر دلیلی انجام دادن آن کار برای ما دشوار است،یک حس ناراحتی عصبی و یا حتی درد فیزیکی احساس میکنیم!

حال محققان کشف کرده اند که با شروع اون کار این حس ناراحتی عصبی و یا درد به مرور از بین میره. پس برای غلبه بر تنبلی و به تعویق انداختن کارها فقط کافیه از مرحله دردناک اولیه عبور کنیم. قطعا برای شما ام این احساس به وجود آمده مخصوصا اگر زمان امتحان را به خاطر بیاورید. همیشه یک احساس خستگی بی مورد در شما وجود داشته. که غلبه بر آن و شروع درس خواندن را برای شما سخت تر میکرده. حال با فهمیدن این نکته به این موضوع پی بردیم که سخت ترین بخش هر کاری شروع آن است. پس همیشه برای برداشتن قدم اول شتاب زده عمل کنید تا از به تعویق انداختن آن جلوگیری کنید.

2) دو نوع شیوه تمرین کردن برای یادگیری وجود دارد. یکی متوالی و دیگری متناوب.

در روش متوالی شما روی یک موضوع یا یک بخش از کتاب تمرکز میکنید. و تمام جزئیات آن را یاد میگیرید سپس سراغ موضوع بعدی یا بخش بعدی کتاب می روید. اما در روش متناوب شما بعد از اتمام یک بخش از کتاب به سراغ بخش بعدی میروید که موضوعات متفاوتی دارد. و در اصل شما یاد گیری موضوعات مختلف را با یکدیگر ترکیب میکنید. بین این دو روش، روش متناوب با وجود اینکه سخت تر به نظر میرسد اما موثر تر هست و باعث یادگیری عمیق تر میشود. روش متناوب برای یادگیری ریاضیات و یا ورزش روش بسیار موثری است. به عنوان مثال اگر قرار باشد شما چند فصل از یک کتاب را بیاموزید. در دوره اول خواندن یک سری از مسائل را یاد میگیرید و در سری دورم مرور کردن مسائلی که آموخته بودید تکرار میشود و به طور عمیق در ذهنتان ماندگار میشود. و مسائلی که به طور ناقص آموختید نیز تکمیل میشود.

3) یک عنصر اساسی که به ما در یادگیری کمک میکند امتحان است!

به این صورت که به جای خوندن چندباره یک مطلب و یا خلاصه نویسی و یا باز نویسی مطلب یه روش خاص خودتون بهتر است بعد از خواندن از خودتان یک امتحان بگیرید! تست گرفتن از خودتون باعث میشه نقاط قوت و ضعف خودتون رو بهتر پیدا کنید و بتونید سریع تر نقاط ضعفتون رو رفع کنید. شما در این حالت با تست کردن ذهن خودتون مغز رو وادار به پردازش اطلاعات ثبت شده میکنید که این روند به ثبت بهتر اطلاعات در ذهنتون کمک میکنه.

4)خوابیدن برای یادگیری خیلی خیلی مهم است!

خوابیدن به شما کمک میکند که مسائلی که باهاشون به مشکل برخوردید رو حل کنید و چیزهای جدید را راحت تر یاد بگیریم.

وقتی که میخوابید سلول های مغز جمع میشوند و اجازه میدهند مواد مضری که در طول بیداری انباشته شده است پاکسازی شود. یادگیری مسائلی که نیاز به تحلیل دارند با استفاده از خواب به فرآیند آسان تری تبدیل میشود. به عنوان مثال خوابیدن بعد از خواندن مسائل ریاضی و یا یادگیری یک زبان خارجی به شما کمک میکند که بازده یادگیری خودتان را افزایش دهید. خوابیدن در فواصل بین یادگیری نیز توانایی یادگیری را بالا میبرد.

5)برای اینکه چیزی رو به خاط بسپارین.

به جای تکرار مداوم آن در یک بازه زمانی کوتاه

اون رو در یک بازه زمانی بلند مثلا چند روز یا چند هفته تکرار کنید.

وقتی چیزی یاد میگیرید ارتباطات نورونی ایجاد شده ضعیف هستند. و بعد از مدتی اگر از اون ارتباط استفاده نشه از بین میرود. تمرین و تکرار یاد گیری را ماندگار میکند. پس به جای تکرار یک موضوع در طول روز و پشت سر هم آن را در چند روز متوالی به بازه های متفاوت تکرار کنید. تا مانداری آن در ذهنتان بیشتر شود.

6)اثر اینستلو: وقتی یک شیوه یادگری را آموخته باشیم و به استفاده از آن عادت کرده باشیم.

این عادت مانع از خلاقیت ما و پیدا کردن راه های جدید میشود.

مثلا فرض کنید که همیشه در زندگی از پله استفاده کرده باشین و اصلا آسانسور ندیده باشین! به یک ساختمان بیست طبقه میرسید که باید به طبقه آخر اون برید و عجله دارید و شما با عجله شروع به بالا رفتن از پله ها میکنید! این در صورتی است که اگر اندکی صبر کنید و به اطراف خود توجه کنید متوجه خواهید شد که وسیله بهتر و راحت تری برای رسیدن به طبقه بیستم وجود دارد. که میتوانید به سادگی از آن استفاده کنید. راه اجتناب از به دام افتادن در اثر اینستلو این است که ذهن را به روی ایده های جدید و مطالعه و تجربه باز نگه دارید.

7)مغز دو حالت دارد: متمرکز و آزاد!

در حالت متمرکز مغز از ساختارهایی که قبلا آموخته برای حل مسائل مشابه استفاده میکند. و در این حالت میتوانید یک روش قدم به قدم را دنبال کنید. در حالت آزاد مغز مثل وقتی که وسط کار حواستان پرت میشود و شروع به رویا پردازی میکنید عمل میکند. در این حالت مغز بر روی یک موضوع مشخص تمرکز ندارد. این حالت وقتی است که به مغز شما این فرصت داده میشود که چیزهای جدیدی که آموخته را پردازش کند. در این حالت است که ارتباطات نورونی ایجاد میشود و ایده های جدید به ذهنمان میرسد! و در این حالت است که مسائلی که در آن گیر کرده بودیم حل میشود. پس زمانی که در پیدا کردن راه حل یک مشکل گیر کردید بهترین راه این است که ذهنتان را آزاد کنید. شما میتوانید برای این کار قدم بزنید،دوش بگیرید و یا حتی ظرف بشورید. در نظر گرفتن این نکات میتواند به شما بای یادگیری هرچه آسان تر و با کیفیت تر کمک کند. و روند رشد شما را سرعت ببخشد.

در صورت تمایل می توانید همه آموزش ها را در تلگرام ببینید ورود به کانال تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!