0

چگونه یک سخنرانی خوب داشته باشیم؟!

jafarzade

 

چگونه یک سخنرانی خوب داشته باشیم؟!

برای خیلی از افراد در رده های سنی مختلف صحبت کردن در برابر جمعیت کاری دشوار است و هر کسی توانایی انجام این کار را ندارد. از ساده ترین حالت آن ارائه یک مطلب درسی در مدرسه تا سخنرانی در برابر جمعیت هزار نفری و یا کنفرانسی بزرگ کاری دشوار است. اگر تکنیک های صحبت کردن را ندانید و نحوه درست ارائه مطالب را نیاموخته باشید. شاید استرسی که یک فرد در ارائه یک کلاس درس دارد با استرس در یک کنفرانس برابر نباشد. اما اگر شما بتوانید از یک سری اصول پیروی کنید،میتوانید به کسی تبدیل شوید که توانایی سخنرانی کردن را دارد. در اینجا مقصود ما بررسی افرادی نیست که میتوانند به صورت بداهه سخنرانی کنند و در این کار مهارت دارند. افرادی که توانایی سخنرانی بداهه را دارند افراد با اعتماد به نفس،با سواد و اهل مطالعه ایی هستند. این افراد توانایی سخنوری خود را با اندوختن دانش ارتقا میدهند و به واسطه دایره لغات فراوان و اطلاعات کاملی که دارند. میتوانند بدون مقدمه و بدون نیاز به تمرین قبلی شروع به سخنرانی کنند و در آن موفق نیز باشند.

1)اعتماد به نفس

هیچ انسانی به طور ذاتی با اعتماد به نفس به دنیا نمی آید! نحوه تربیت،محیط زندگی،برخورد دیگران با شما،مجموعه شکست ها و پیروزی هایی که داشته اید،… از دوران کودکی تا بزرگ سالی میتواند اعتماد به نفس شما را شکل دهد. اما همه ما خاطرات تلخ در کودکی داریم که باعث ایجاد یک ترس در ذهن ما شده است. و پیش زمینه کم شدن اعتماد به نفس مارا ایجاد کرده است. شما در هر سنی میتوانید برای بهبود اعتماد به نفستان تلاش کنید و آن را از نو بسازید. در ابتدا باید بپذیرید که شما یک انسان هستید و تمام توانایی های خود را در زندگی با آزمون و خطا به دست آورده اید. درست همانند دیگر انسان ها. پس حق اشتباه کردن و شکست خوردن را به خود بدهید و بدانید دیگر افراد جامعه نیز همانند شما هستند. پس برای قدم اول میتوانید با اعتماد به نفس کامل برای اولین  سخنرانی خود به بدترین شکل ممکن آماده شوید تا تجربه بدست آورید. یک مثال ساده:آیا در کودکی زمانی که شروع به راه رفتن کردید و صدها بار به زمین خوردید دست از تلاش کردن کشیدید و دیگر راه نرفتید؟

2)چی بپوشید!

وقتی میخواهید برای سخنرانی خود آماده شوید حتما از قبل لباسی برای آن روز در نظر بگیرید. لباس شما نباید بیش از حد تنگ و آزار دهنده باشد یا لباسی باشد که نتوانید به راحتی در آن حرکت کنید. سعی کنید لباسی آراسته و کاملا راحت انتخاب کنید که درزمانی که در مقابل جمعیت ایستاده اید. احساس معذب بودن نکنید و لباستان باعث حواس پرتی شما نشود.

3)مکان سخنرانی

در صورت امکان حتما قبل از روز سخنرانی به مکانی که باید در آن بایستید. سری بزنید تا به تمام امکاناتی که در دسترس دارید آگاه شوید و بتوانید راحت تر باشید. هرچه آشنایی شما با مکانی که قرار است در آن صحبت کنید بیشتر شود. میزان اضطراب شما کمتر خواهد شد و میتوانید سخنرانی بهتری داشته باشید.

4)مخاطب

حتما مخاطبان خود را بشناسید! شناختن مخاطب به شما کمک میکند تا بهتر بتوانید جمعیت را کنترل کنید. و توجه آنها را به خودتان جلب کنید. اگر بدانید مخاطبان شما از چه گروهی هستند و افکار و عقاید آنها به چه صورت است. میتوانید راحت تر بر متن سخنرانی خود و نحوه بیان آن کار کنید و مطابق سلیقه آن افراد ارائه دهید.

5)یادداشت

هنگام صحبت در ساده ترین حالت و صحبت های روزانه هم امکان دارد موقع حرف زدن قسمتی از سخنان خود را فراموش کنید. و باعث پراکندگی صحبت و دور شدن از منظور خود شوید. حتما برای خود یادداشتی آماده داشته باشید که بتواند در کنترل رشته کلام به شما کمک کند. میتوانید از برگه های کوچکی استفاده کنید که به راحتی در دست شما کنترل میشود. و در هر کدام به ترتیب چند نکته را ذکر کنید تا نیازی نباشد دنبال خط های طولانی بگردید یا هر نکته را علامت گذاری کنید تا تکرار نشود.

6)تسلط بر سخنرانی

کاملا به موضوع سخنرانی خود تسلط داشته باشید و تمام نکات و زیرو بم آن را بدانید. مطالعه کافی درباره آن داشته باشید و متنی خلاصه و مفید از آن تهیه کنید. توضیحات طولانی در سخنرانی میتواند حوصله سر بر و کسل کننده باشد. پس درباره هر موضوع به صورت خلاصه و مفید با بیانی که باعث جلب توجه مخاطب شود صحبت کنید. سعی کنید موضوع برای شما به قدری ساده شود و بر آن تسلط داشته باشید که گویا هر روز خود را با آن سر و کار دارید.

7)تمرین

حتی اگر هزار بار تمرین کرده اید.برای هزار و یکمین باز تمرین کردن بی ضرر است. تمام حالت هایی که امکان دارد در روز سخنرانی اتفاق بیافتد را در نظر بگیرید و در تمرین ها برای آنها آماده شوید. اگر تمرین کافی داشته باشید میتوانید با هر اتفاق غیرمنتظره ایی کنار بیایید. و کاملا مسلط سخنرانی خود را از جایی که قطع شده است ادامه دهید.

8)تعاملی صحبت کنید

مانند گویندگان رادیو پشت سر هم و بی وقفه صحبت نکنید.مخاطبان شما در مقابل شما حضور دارند. میتوانید در صحبت های خود سوالاتی را مطرح کنید. و چند ثانیه سکوت کنید و به مخاطب خود فرصت فکر کردن دهید و سپس صحبت های خود را از سر بگیرید. به صورت خشک و کاملا رسمی صحبت نکنید. و سعی کنید گاهی از لحن شوخی استفاده نمایید و یا قسمتی از ارائه خود را به حالت طنز بیان کنید.

9)نقطه دید

زمانی که مشغول سخنرانی هستید هیچگاه به صورت افراد نگاه نکنید. هر رفتاری در چهره افراد میتواند باعث ایجاد استرس در شما و یا حتی موجب از بین بردن اعتماد به نفس شما میشود. در نقطه مقابل نگاه خود را به در و دیوار و وسایل نیز مطوف نکنید. نگاه خود را بچرخانید اما به افق بینده نگاه کنید. یعنی به صورت مستقیم به افراد نگاه کنید اما نه به صورتشان به بالای سر آنها نگاه کنید. اینکار باعث میشود مخاطب تصور کند که با شما ارتباط چشمی دارد. و شما نیز میتوانید بدون هیچگونه نگرانی به سخنرانی خود ادامه دهید. اگر تا کنون  نتوانسته اید سخنرانی کردن را امتحان کنید. و همیشه ترسی شما را همراهی میکرده است. میتوانید همین امروز برای تغییر دادن آن اقدام کنید و برای یک بار هم که شده آن را امتحان کنید. “شما توانایی انجام هر کاری را دارید اگر باور کنید که میتوانید.” 

در صورت تمایل می توانید همه آموزش ها را در تلگرام ببینید ورود به کانال تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!