0

چگونه پول خود را هوشمندانه مدیریت کنیم ؟!

jafarzade

 

چگونه پول خود را هوشمندانه مدیریت کنیم ؟!

در جامعه ای که اکنون در آن زندگی می کنیم، پول اهداف زیادی را به خدمت گرفته است. پول ساده ترین و رایج ترین ابزار قابل قبول برای پرداخت ارزش کالاها یا خدمات خریداری شده، می باشد. پول یک ابزار مهم و همچنین مولفه فرآیند ایجاد ثروت می باشد.

– اهمیت مدیریت هوشمندانه پول

بنابراین پول یک ابزار ارزشمند و مفید در دست شماست. اگر یاد بگیرید که چگونه به طور هوشمندانه پول را مدیریت کنید. و آن را به نحوی مناسب اداره کنید. می توانید پول بیشتری کسب کنید، پول بیشتری صرف کنید، هدیه بیشتری دهید. و از این طریق از زندگی خود بیشتر و بدون هیچگونه محدودیتی لذت ببرید.

– نادیده گرفتن مدیریت پولی

حتی اگر یکی از مهم ترین عوامل در زندگی یک فرد، ثروت و موقعیت مالی او باشد. به ندرت مدت زمانی را صرف مدیریت پول خود می کند. به این دلیل بر خلاف کسب و کار رسمی، یک فرد به هیچ وجه برای اهداف و نتایج مالی شخصی خود، به کسی پاسخ نمی دهد. بویژه در کشوری مانند ایران که پرسش دو سوال همیشه بی پاسخ است. سوال اول این است که از یک خانم سن او را بپرسید و سوال دوم پرسش درآمد یک آقا است.

– روانشناسی پول و مدیریت هوشمندانه

در این مقاله میخواهم مواردی را ذکر کنم که میتوانید برای شروع کنترل مالی و پولی خود انجام دهید:

۱. ارزش پول را بدانید

افکار و باورهای شخصی خود در مورد پول را به دقت بررسی کنید. این کار تمرین و تفکری ارزشمند برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خود شما، و البته در مورد ارتباط شما با پول است. هر داستانی که در مورد پول در ذهن ناخودآگاه شما ذخیره شود. مانند برنامه‌ای است که همواره در همه جا و همه‌ی امور در حال اجراست. و به زندگی شما شکل میدهد.

آیا با اعتقاداتی مانند این که میگوید پول ریشه همه اتفاقات بد است آشنا هستید؟

یا این مورد که مردم ثروتمند بدون احساس و عاطفه هستند. و ثروت زیاد کبر و غرور فراونی نیز به همراه می آورد؟ نمونه هایی که ذکر کردم از کودکی در اطرافمان بوده اند. و شرایط ذهنی کنونی ما را شکل داده اند. اگر فکر میکنید افراد ثروتمند حریص یا خودخواه هستند و یا چون پول زیادی دارند. عادت های بد را جذب می کنند، پس مدیریت پولی خوبی نخواهید داشت. و یا با کسانی که پول زیادی دارند راحت نخواهید بود. به این دلیل که ناخودآگاه شما این باور منفی را ملکه ذهن میکند که داشتن پول زیاد بد است. بدون توجه به اینکه چقدر بر روی ذهن آگاهانه خود کار می کنید، این تفکر مانع از ایجاد ثروت توسط شما می شود.

در این حالت، بهترین راه حل این است که ذهنیت خود را در مورد پول تغییر دهید.

بنابراین، به عنوان اولین قدم، تعریف کنید که پول برای شما چه معنایی دارد! پول و رفاه است که شما را ثروتمند می کند. اگر مجاب شده اید که پول و ثروت برای شما شادی، لذت، و خدمات بیشتری به ارمغان می آورد، آماده دریافت پول بیشتری شده‌اید.

۲. یادگیری مهارت های مالی

اجازه ندهید که کلمات شما را بترسانند. به هیچ وجه سرنوشت شما نباید خارج از دو حالت باشد. حالت اول این است که پول بسیار زیادی دارید و حالت دوم این است که تصمیم به پول سازی گرفته اید. و میخواهید قدم در مسیری بگذارید که شما را به حجم بسیار زیادی از ثروت برساند. توجه داشته باشید که در هر دو حالت نیز شما توانایی های ذاتی یا اکتسابی دارید که میبایست با اتکا به قدرت اراده آنها را به تعالی برسانید. و با برنامه ریزی های درست، مسیر پیش رو را برای خودتان هموار کنید. یکی از این توانایی های روانشناسی پول و یادگیری نکاتی برای مدیریت مالی بهتر است که با برنامه ریزی هایی که انجام میدهید. میتوانید بیاموزید که چطور پول خود را صرف کنید تا از مخارج کاسته و در نهایت به درآمدها بیافزایید. شاید بهترین نتیجه ای که هر کس میتواند به آن برسد. این باشد که حتی در طول خواب نیز بتوانید کسب درآمد کند.

چه نیاز هایی دارید:

قبل از شروع هر کاری باید تعیین کنید که چه نیازهایی دارید و باید به کجا برسید و از همه مهمتر اینکه چه مقدار زمان برای رسیدن به هدف دارید. برنامه ریزی مالی به شما کمک می کند تا اهداف کوتاه مدت و بلند مدت مالی خود را تعیین کنید. و یک برنامه متعادل برای رسیدن به این اهداف ایجاد کنید. برنامه ریزی مالی به فرد امکان می دهد تا نیازهای مالی و اهداف خود در مورد کسب ثروت، بوسیله مدیریت محتاطانه (هزینه) و سرمایه گذاری از طریق درآمد را برآورده نماید. می توان مشاهده نمود که یادگیری برای مدیریت هوشمندانه پول می تواند اولین گام برای دستیابی به اهداف مالی بزرگتر باشد.

فرایند برنامه ریزی مالی باید در بررسی سه موضوع به شما کمک کند که شامل:

۱. اینکه امروز در چه موقعیتی هستید، به این معنی است که وضعیت مالی فعلی دارایی ها و بدهی های شما چیست؟ ۲. در آینده می خواهید کجا باشید، به معنی اهداف مالی شما پس از یک دوره زمانی خاص می باشد. ۳. چه کاری باید انجام دهید تا به آن اهداف برسید. این فعالیت ها شامل بودجه بندی، مدیریت هزینه و استراتژی سرمایه گذاری می باشد که در دستیابی این اهداف به شما کمک می کند.

۳. بودجه بندی، قدمی سرنوشت ساز

این مرحله پس از انجام دادن برنامه ریزی مالی است و اکنون زمان به اجرا درآوردن آن است. حالا دیگر می دانید که درآمدتان چقدر است و با برنامه ریزی مالی، این کار به دو بخش تقسیم شده است. یک بخش از این پول برای انجام هزینه های ضروری مورد نیاز می باشد که اکنون برنامه ریزی شده است، و بخش دوم این پول برای انجام سرمایه گذاری های منظم می باشد.

اجازه دهید چند نکته برای آماده کردن یک بودجه بندی مناسب به شما ارائه کنم:

 • هزینه های روزانه و ماهانه خود را برآورد کنید تا برآورد هزینه بودجه سالانه را تهیه کنید.
 • این برآورد می تواند با در نظر گرفتن موارد مختلفی مانند هزینه تهیه لباس، حمل و نقل، آموزش، تفریحات، تعطیلات، اجاره یا وام مسکن، هزینه های خودور، اقساط ماهیانه و غیره باشد.
 • توصیه من این است که این برآورد را به صورت ماهیانه انجام دهید.
 • در صورت برآورد هزینه های خود برای ۱۲ ماه آینده، تا سر حد امکان نزدیک به هزینه های واقعی برآورد نمایید.
 • اگر برآوردهای مالی شما درست و منصفانه نباشد عملا نتیجه‌ای نیز نخواهد داشت.
 • هزینه ها را به صورت منظم و یا به صورت یک مرتبه، و هزینه های اختیاری یا غیر اختیاری مشخص نمایید.
 • بررسی کنید که آیا مخارج شما با درآمدتان همخوانی دارد یا خیر؟ اگر میزان مخارج شما بیشتر است حتما باید فکری برایش بکنید.
 • هزینه های انجام شده را یادداشت کنید و همیشه فیشها و قبض های خود را نگهداری کنید.
 • اختلاف ماهیانه بین هزینه واقعی و هزینه های بودجه بندی شده را مقایسه نمایید. .
 • اگر در یک ماهی کمی از میزان بودجه بندی خود فراتر رفتید و هزینه‌هایتان بیشتر شد ترجیحا این افزایش هزینه را در همان ماه جبران کنید.  و از سایر هزینه‌های پیش رو کم کنید. اشتباه نکنید و این جبران هزینه را برای ماه بعد به تعویق نیاندازید.

۴. مدیریت هزینه‌ها

در این بخش میخواهم به چند نکته در رابطه با مدیریت صحیح پولی و هزینه های ماهانه اشاره کنم. که دانستن آنها برای هر مدیر مالی ضروری است. لطفا به دقت و چندین بار این نکات را مطالعه و مرور کنید: نکته اول: نحوه پرداخت پول را مشخص کنید هنگام پرداخت و خرید هرچیزی مانند مبلمان و یا لوازم الکترونیکی و … در نظر داشته باشید. که باید روشهای متفاوت پرداخت را با هم مقایسه کنید. بطور مثال ممکن است با هر خرید نقدی درصدی تخفیف به شما تعلق بگیرد که در این صورت بهتر از خرید اعتباری یا چکی خواهد بود.

نکته دوم: انجام معاملات شیرین

برای انجام مذاکره در مورد قیمت، یا گرفتن تخفیف و پوئن مثبت دیگر از فروشنده اصلا خجالت نکشید. درضمن میتوانید برای استفاده از فروش‌های فوق‌العاده و دارای تخفیف کمی صبر کنید. این عادتها میتوانند نقش مهمی در صرفه جویی در پول و انجام معاملات شیرین داشته باشند. درضمن میتوانید به فروشگاه‌ها سر بزنید و قیمت ها را مقایسه کنید و سپس اقدام به خریدی هوشمندانه کنید.

۵. بی چون و چرا سرمایه گذاری کنید

باید روشهایی معین و مشخصی را انتخاب کنید که بدون چون و چرا هر ماه و در زمانی مشخص مبلغی پول را پس انداز کنید. یا اینکه اضافه پول خود را در آخر هر سال در کاری سرمایه گذاری کنید تا در بازه زمانی چند ماهه یا چند ساله به مبلغی بیشتر تبدیل شود. درضمن هیچ گونه عذر و بهانه ای مانند فراموشی، یا اینکه نتوانستید مبلغی را پس انداز کنیدمورد قبول نیست. میتوانید با سرمایه خود اقدام به راه اندازی کسب و کاری خانگی کنید یا اینکه وارد بازار بورس و سهام شده و با کمی هوش و خلاقیت پول خود را چند برابر کنید. معنای دقیق سرمایه گذاری این است که پول شما برایتان پول به همراه خواهد آورد و  برای شما کار می کند. این قانون طلایی را به خاطر داشته باشید که باید در زمان و جایی سرمایه گذاری کرد. که بازار به خوبی مطالعه و درک کرده باشید.

۶. درآمد خود را افزایش دهید

متوقف نشوید و به درآمد کم رضایت نداشته باشید. استاندارد زندگی‌ای که در حال حاضر دارید ممکن است ایده‌آل باشد اما باز هم به علت تورم سیر نزولی خواهد داشت. این جمله را به طور منظم از خودتان بپرسید که: چطور می توانم در شفل و حرفه‌ای که دارم ارزش بیشتری بوجود بیاورم و در نهایت به پول بیشتری برسم؟

۷. همیشه جدید و متفاوت باشید

از انجام کارهای مبتکرانه نترسید و خلاقیت و هوشمندی را در امور روزانه خود دخیل کنید تا بتوانید ارزش آفرینی کنید. و راه جدیدی برای انجام کارهای روزانه و تکراری پیدا کنید، جسور باشید. و از باورهای غلط گذشته نترسید. خودتان را باور داشته باشید و بدانید که شما در نهایت ثروتمند خواهید شد. و اطرافیان به شما غبطه خواهند خورد. از مرزهای باورهای قدیمی بگذرید و به سرزمین رویاها برسید. هرچه بیشتر تمرین کنید، این عادت ها و رفتارهای پول ساز ملکه ذهن شما خواهند شد و در نهایت به خواسته های مالی خود خواهید رسید. حکمت آموز توانایی این را دارد تا در هر کدام از موارد ذکر شده تکنیک ها و روشهای کلیدی تری به شما دوست عزیز ارائه کند. برای دریافت مشاوره و راه‌کارهای مالی میتوانید به جمع خانواده بزرگ گروه تحقیقاتی جعفرزاده بپیوندید

در صورت تمایل می توانید همه آموزش ها را در تلگرام ببینید ورود به کانال تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

  متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

  لینک کوتاه :

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!