0

چگونه از گوش هایمان درست استفاده کنیم ؟!

jafarzade

 

چگونه از گوش هایمان درست استفاده کنیم؟!

حتما شما هم این داستان را شنیده اید: روزی سه قورباغه داخل گودالی گیر افتادند. و هر چه تقلا میکردند نمیتوانستند از دیواره آن بالا روند و خود را نجات دهند. باقی قورباغه ها دور گودال جمع شده بودند و آنها را تماشا میکردند. آنها مدام از حرکات آنها سخن میگفتند و معتقد بودند که آنها نمیتوانند موفق شوند و خود را نجات دهند. پس از گذشت مدتی دو قورباغه دست از تلاش کشیدند. و در میان گل فرو رفتند اما قورباغه سوم دست از تلاش نمیکشید و همچنان سعی در نجات خود داشت. تماشاچیان حاظر میگفتند “او بیخود دارد خودش را اذیت میکند دیر یا زود او هم میمیرد” دیگری میگفت “بیچاره سرنوشت بدی دارد و مرگ سختی را تجربه خواهد کرد” یکی دیگر میگفت “حتما خیلی ترسیده است و نمیداند چکار میکند” و …. پس از گذشت چند ساعت قورباغه خود را نجات میدهد. و به بیرون گودال میرسد در حقیقت آن قورباغه ناشنوا بود وتمام مدت گمان میکرد که حاضران مشغول تشویق او بودند. در نتیجه او هر لحظه امیدوارتر میشد و با تلاش بیشتر برای نجات خود اقدام میکرد!

درس اول : سخنان دیگران را آن طور که باعث پیشرفتتان میشود بشنوید.

در جامعه و در برخورد های مختلف شما با افراد گوناگون شما به ناچار حرف های دیگران را میشنوید. متاسفانه تعداد زیادی از افراد تمایل دارند با حرف های خود جهت فکری شما را و تغییر دهند یا به شما از بیخود بودن کاری که میکنید بگویند. تعداد زیادی از افراد به این کار به چشم یک تفریح نگاه میکنند و تصور میکنند میتوانند در هر کاری بدون داشتن تخصص دخالت کنند. و بگویند که کاری بیهوده است. تعداد زیاد دیگری از این راه برای دفع انرژی های منفی خود استفاده میکنند. و با فرستادن این انرژی ها در غالب سخن های منفی به دیگران خود را از آنها رها میکنند. در این مواقع بهترین کاری که میتوانید در حق خودتان بکنید این است. که ناشنوا شوید و فقط لب زدن فرد مذکور را ببینید. و در ذهن خود تصور کنید که آن فرد مشغول تحسین و تشویق کردن شماست.  با اینکار شما سطل زبال انرژی های منفی دیگران نمیشوید. و سخنان آنها نمیتوانند شما را از راه خودتان دور کند و شما را نا امید سازد.

شاید تصور کنید که این کاری غیر ممکن است.

و امکان ندارد فردی در مقابل شما سخن بگوید و شما نشنوید!

گوش ما اصوات را به عنوان ارتعاشات دریافت میکند در حقیقت به عنوان نوعی پیام عصبی به مغزتان میرسد. آیا برایتان پیش نیامده زمانی که در جایی مشغول گوش کرد به سخنان کسی هستید. ناگهان در فکر خودتان غرق شوید و دیگر متوجه سخنان آن فرد نشوید؟ در این مواقع گوش شما در این ارتعاشات را دریافت نمیکند و به صورت موقت کر میشود. پس شما به طور طبیعی میتوانید این کار را انجام دهید. حال کافی است با کمی تمرین این کار را به صورت ارادی انجام دهید و هر زمان که متوجه شدید فردی میخواهد شما را با انرژی های منفی خود به دام بیاندازد و سخنان خود را به خورد شما بدهد. تا شما دلسرد شوید سریعا گوش خود را در مقابل او کر کنید و با تایید سر کاری کنید که او تصور کند شما شنونده هستید. حال در نظر بگیرید که مشغول تماشای فیلمی به زبان چینی یا آلمانی هستید. زبانی که حتی یک کلمه از آن را نمیدانید. اما وقتی فیلم را تماشا میکنید میتوانید حس های بازیگران را درک کنید و متوجه میشوید چه زمانی ناراحت هستند و چه زمانی خوشحال.  و حتی متوجه داستان میشوید و درک میکنید که چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است. این یک تکنیک ساده است که میتواند در زندگی به کارتان بیاید.

درس دوم:احساس پشت کلمات را درک کنید.

شما توانایی این را دارید که بدون فهمیدن سخنان احساس پشت آنها را درک کنید. این مکانیزم به شما کمک میکند که در زمانی که در اطراف شما پر از همهمه و شلوغی هستید و سخنان گوناگون از افراد مختلف میشنوید. بدون توجه به سخنان آنها احساس پشت سخنان آنها را درک کنید. به راحتی دریابید که آیا آن فرد قصد کمک کردن به شما را دارد یا میخواهد باعث تخریب شما شود. پس حتما نیاز نیست حرف های کسی را بشنوید تا بتوانید متوجه نیت آن فرد شوید. شما به طور ذاتی میتوانید از افراد حس خوبشان یا حس بدشان را بگیرید. یک کودک را در نظر بگیرید که برایش کتاب های بزرگترها را میخوانند و از او میخواهند که گوش دهد. کودک به سرعت مشغول سرگرم کردن خود با چیز دیگری میشود و زود حوصله اش سر میرود. با وجود اینکه کتاب به زبان مادری خودش نوشته شده است ولی درکی از جملات نوشته شده در آن کتاب ندارد پس خودش را خسته نمیکند و ترجیح میدهد خود را مشغول کار دیگری کند.

درس سوم:با مفهوم ها را بشنوید

سعی کنید تنها جملات مثبت و انرژی های مثبت برای ذهنتان معنا داشته باشد و در مقابل جملات منفی را در ذهنتان بی معنا و غیر قابل درک بدانید. با استفاده از این نکته شما به راحتی میتوانید کنترل سخنانی که به ذهنتان راه میابد را در دست داشته باشید. در این صورت زمانی که جملاتی مثبت به گوشتان میرسد مغزتان آماده دریافت آنها میشود و زمانی که سخنانی منفی گفته میشود مغزتان آنها را بیهوده میپندارد و تمایلی برای دریافت آنها از خود نشان نمیدهد.  گوش شما مانند دیگر اعضای بدنتان در کنترل شماست و این انتخاب خودتان است که گوشتان را در معرض شنیدن چه چیزهایی بگذارید و اینکه اجازه دهید افراد ازآن به نفع خودشان سو استفاده کنند یا نه.

در صورت تمایل می توانید همه آموزش ها را در تلگرام ببینید ورود به کانال تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!