0

موفق کیست ؟ موفقیت چیست ؟

jafarzade

موفق کیست ؟ موفقیت چیست ؟

هر کدام از ما در ذهن خودمان یک تعریف جدا برای موفق شمردن یک فرد داریم. اگر بخواهیم موفق بودن را تعریف کنیم. حتما از یک مثال استفاده میکنیم و آن را به عنوان سمبل فرد موفق میشناسیم. خب اگر تا همینجا در نظر داشته باشیم.  تفاوت سلیقه تعریفی گوناگون برای فرد موفق ایجاد میکند. به طور کلی ما نمیتوانیم یک تعریف جامع و کلی برای موفقیت داشته باشیم. که بر اساس آن بتوانیم بگویم “موفق کیست؟” همین داستان برای تعریف موفقیت هم وجود دارد. به عبارتی پاسخ سوال “موفقیت چیست؟” برای هرکس متفاوت است. ما نمیتوانیم اصولی را در نظر بگیریم.  و بر اساس آن بگوییم که میزان موفقیت یک فرد به چه اندازه است. در این مقاله میخواهیم اشتباهاتی رایج را باهم بررسی کنیم. که برای تعریف فرد موفق و موفقیت استفاده میکنیم. محدودیت هایی که این تعریف ها برای ما ایجاد میکند را بشماریم.

1) موفقیت اجزا ندارد !

برای موفق شمردن یک فرد ما میتوانیم نگاهی به کارهایی که انجام داده داشته باشیم. بر اساس آن تا حدودی مشخص کنیم که آیا آن فرد موفق است یا خیر. به عنوان مثال اگر فردی پروژه ایی را به درستی پیاده سازی کند.  اگر کسی کسب و کاری را به سود دهی برساند و …. میتوانیم آن فرد را موفق بنامیم! تا اینجای کار مشکلی وجود ندارد! مشکل از جایی شروع می شود که ما شروع به بخش بندی موفقیت فرد میکنیم.  میخواهیم دلیل موفقیت او را جز به جز بررسی کنیم.

اگر بخواهم این موضوع را با مثالی مطرح کنم به این شکل می شود:

تصور کنید فردی صورت زیبایی دارد. افراد زیادی با زیبا بودن آن فرد موافق هستند و قبول دارند که اجزای صورت او به زیبایی کنار هم چیده شده است. حال تصور کنید که زیبایی او را بخش بندی کنند.  بگویید بینی زیبایی دارد و یا کنار هم بودن آن نوع چشم با آن مدل بینی باعث به وجود آمدن آن زیبایی شده است ! در اینجا مشکلی که به وجود می آید این است که به جای دیدن زیبایی دنبال دلیل زیبایی میگردیم. از آن بدتر زیبا شمردن یکی از اجزای صورت باعث میشود. که افراد تصور کنند که اگر آن جز از صورت خودشان را تغییر دهند زیبا می شوند! در مراحل بعدی ایراد گیری از اجزای دیگر شروع می شود.  و در نهایت موجب از دست رفتن اعتماد به نفس و دور شدن از هدف اصلی میشود. نگاه ما به افراد موفق اینگونه است ! یک مثال ساده این جمله است که ” افراد موفق ساعت 5 صبح بیدار میشوند!” مشکلی که این جمله دارد این است که کسی به باقی داستان موفق شدن فکر نمیکند. تصور میکند که با صبح زود بیدار شدن تبدیل به یک فرد موفق میشود. اما داستانی که در پشت این جمله است.  نوع زندگی و سبک کار آن فرد است که باعث ایجاد این نوع لایف استایل شده. چه بسا افرادی که موفق هستند و صبح زود هم بیدار نمیشوند. پس موفقیت اجزا ندارد !

2) بت سازی نداشته باشید!

یکی دیگر مشکلاتی که ما برای تعریف فرد موفق و موفقیت داریم این است که فردی را به عنوان نماد خودمان در نظر میگیریم ؛ تصور میکنیم که با پا گذاشتن بر جای پای آن فرد میتوانیم به موفقیت برسیم. متاسفانه شما در خوشبینانه ترین حالت تبدیل به یک کپی بی کیفیت از آن فرد می شوید. اگر پسرخاله شما یک دکتر موفق باشد دلیل نمیشود که شما هم بتوانید پزشک موفقی شوید. برای فردی مثالی از یک آدم موفق را نیاورید و نگویید که به عنوان الگو به آن فرد نگاه کند! گیریم که شما ادیسون را به عنوان الگوی خودتان انتخاب کنید و بخواهید مانند او فردی موفق شوید آیا چنین چیزی ممکن است؟ ادیسون در زمان خودش و با توجه به معیار های آن زمان فردی موفق شمرده شد. آیا شما هم اکنون، با وجود این همه پیشرفت تکنولوژی میتوانید یک لامپ ساده اختراع کنید و به بزرگی و موفقیت ادیسون برسید؟ قطعا نه !

3)موفقیت یک حس است!

موفقیت هیچ قاعده و قانونی ندارد. نمیتوان برای آن تعریفی مشخص در نظر گرفت. موفقیت یک احساس است که در طول مسیر به آن میرسید.  و از وجود آن لذت میبرید. رسیدن به این حس در هر کسی متفاوت است. بسته به طرز فکر و نوع خواسته های فرد دارد. خودتان را با کسی مقایسه نکنید. از تجربه دیگران استفاده کنید. اما راه خودتان را بروید. دنیا به یک ادیسون نیاز داشت. دیگر نیازی به تکرار آن ندارد. اما نیاز دارد که شما نقش خاص خودتان را در آن ایفا کنید.

در صورت تمایل می توانید همه آموزش ها را در تلگرام ببینید ورود به کانال تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!