0

مصاحبه شغلی موفق

jafarzade

 

“مصاحبه شغلی موفق”

  ورود به بازار کار برای هر فردی چالش هایی ایجاد میکند و با ترس هایی همراه است. اصلی ترین و بزرگترین ترس در اولین قدم مصاحبه شغلی موفق است. حتی اگر بخواهید در آینده کارآفرین شوید. هم باید اول درجایی شروع به کار و کسب تجربه کنید تا در آینده بتوانید با استفاده از تجربه های کسب شده کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید. مصاحبه شغلی برای همه ما یک ترس بزرگ تلقی میشود. حتی اگر اعتماد کامل به خودمان و توانایی هایمان داشته باشیم. تصور اینکه آیا میتوانیم در زمان کوتاه بهترین خودمان را نشان دهیم. و شغل مورد نظر را بدست بیاوریم ترسی است که همیشه در فکر ما وجود دارد. این مشکلی نیست که تنها در اولین مصاحبه شغلی وجود داشته باشد و بعد از آن رهایی پیدا کنید ! این ترس برای تمامی مصاحبه های شما همراه شما خواهد بود. پس لازم است باهم راهکارهایی را برای بهبود این مسئله بررسی کنیم.

1)برای شکست به مصاحبه بروید!

مصاحبه شغلی یک رقابت بین افرادی است که برای رسیدن به یک موقعیت شغلی باهم به رقابت می پردازند. پس قطعا کسی در این رقابت برنده است که علاوه بر داشتن شرایط لازم برای گرفتن کار از قوائد بازی نیز با خبر باشد. تا زمانی که وارد این بازی نشوید نمیتوانید قوائد آن را یاد بگیرید. پس لازم است در ابتدا چند مصاحبه شغلی فقط برای یادگیری داشته باشید. در این صورت میتوانید قوائد این بازی را یاد بگیرید با محیط آشنا شوید. طرز برخورد مصاحبه گیرنده را ببینید ، سوالات و نحوه پرسش را بیاموزید و … در این صورت شما نیز با قوائد آشنا میشوید و یک امتیاز برای برتری در رقابت کسب می کنید. اینکه بعد از هر شکست منفی بافی کنید و توانایی های خودتان را زیر سوال ببرید کار آسانی است و هر کسی توانایی انجام آن را دارد. اما اینکه بتوانید به بررسی دلیل شکستتان بپردازید. و خودتان را برای مصاحبه بعدی آماده کنید میتواند دلیل موفقیت شما در مصاحبه بعدیتان باشد.

2)با خودتان آشنا شوید !

اگر همین الان از شما بپرسند بزرگترین آرزوی شما چیست ، چه میگوید ؟ یا اگر از شما بخواهند خودتان را در سه خط توصیف کنید. توصیفتان چه شکلی خواهد داشت؟ چه مقدار زمان برای نوشتن این سه خط نیاز دارید؟ یکی از مهم ترین امتیاز های شما در مصاحبه شغلی شناختن خودتان است. قطعا علاوه بر سوالات تخصصی سوالاتی هم از خود شخص شما میپرسند. که تسلط شما برای پاسخگویی میتواند نشان دهنده اعتماد به نفس زیاد شما باشد. و برای فرد مصاحبه گیرنده مشخص می شود که شما میدانید چه کسی هستید.  چه میخواهید و دقیقا برای چه کاری در آن محل حاظر شدید. قطعا استخدام کسی که تکلیفش با خودش مشخص است. نسبت به کسی که حتی شناختی از خود ندارد ارجعیت دارد.

3)از کارهای قبلی تان درس بگیرید

حتی اگر به ناحق از کار قبلی خود اخراج شدید. و یا مجبور شدید برای شرایط بد علی رقم علاقه به فیلد کاریتان از آنها جدا شوید.  نیازی نیست که در مصاحبه جدیدتان از آنها گله کنید! ولی از تمامی تجربه هایی که در کارهایی قبلی کسب کرده اید صحبت کنید. و بگوید که تجربه ها باعث شده اند تا چه اندازه رشد داشته باشید. و تا چه حد توانسته اید در حرفه خود متخصص شوید. این کار دو فایده برای شما به همراه دارد: اول اینکه میتوانید به مصاحبه شونده نشان دهید. که فردی علاقه مند به یادگیری هستید. و از هر فرصتی برای یادگیری استفاده میکنید حتی از شرایط بد هم برای خودتان موقعیت ساخته اید. دوم اینکه گله کردن باعث ایجاد حس بد میشود. و طرف مقابل شما تصور میکند که شما فردی حق به جانب هستید که خود را بی همتا میدانید! و در افکارتان خودتان را فردی بی نقص میبینید که هیچ شکستی را تجربه نکرده. بلکه فقط دچار نا عدالتی شده. چنین تصویری در برخورد اول میتواند جبران ناپذیر باشد.

4)رزومه منظم داشته باشید

رزومه شما قبل از خود شما باید معرفتان باشد ! پس باید برای تنظیم یک رزومه وقت زیادی صرف کنید. تا بتوانید در زمان کوتاهی مصاحبه گر را جلب خود کنید و آنها را مجاب کنید تا شما را برای مصاحبه دعوت کنند. سعی کنید رزومه  شما شکل زیبایی داشته باشد. که بتواند در یک نگاه مشخص کند که چه اطلاعاتی در کدوم قسمت ثبت شده و دسترسی به آن آسان باشد. شما هم اگر خودتان را به جای مصاحبه گر بگذارید. میبینید که چک کردن رزومه های شلوغ و بی سر ته و دارای اطلاعات اضافی تا چه حد میتواند اعصاب خورد کن باشد. پس برای تنظیم یک رزومه وقت کافی بگذارید تا بتواند معرف خوبی برای شما باشد. در نظر داشته باشید که شرایط شما نیز مانند بقیه افرادی است که برای مصاحبه کاری می روند. کافیست اطلاعات لازم درباره کار را داشته باشید. و برای توضیح مهارت ها و تخصص هایتان اعتماد به نفس کامل داشته باشید و بدانید چطور باید درباره آنها صحبت کنید. اگر از مصاحبه ایی شکست خورده بیرون آمدید. نا امید نشوید شاید در مصاحبه بعدی شغلی بهتر با حقوقی بالاتر پیدا کنید.

در صورت تمایل می توانید همه آموزش ها را در تلگرام ببینید ورود به کانال تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!