0

مدیر خوب !

jafarzade

مدیر خوب !

  اگر در ذهن خودتان برای شروع کسب و کاری برنامه ریزی میکنید. و میخواهید کاری را به ثمر برسانید. قطعا در ایده آل ترین حالت فکرتان خودتان را نشسته بر پشت میزی در سمت مدیریت میبینید. که پا بر روی پا انداخته اید و کسی در حال باد زدن شماست. و شرکتی در بیرون از اتاق شما در حال انجام کارهای شما در بهترین حالت و با بیشترین سرعت هستند. و دائما صدای دینگ به گوش میرسد! (اس ام اس واریز پول به حسابتان!) اما باید بگویم که در واقعیت این چنین نیست. شما حتی نمیتوانید برای لحظه ایی پایتان را بر روی پایتان بیندازید. اگر میخواهید کسب و کارتان به بهترین نحو پیش رود. اگر میخواهید در آینده مدیریت کسب و کارتان را خودتان به درستی پیش ببرید. و یا اگر هم اکنون در سمت مدیریت در جایی مشغول به کار هستید. پیشنهاد میکنم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا باهم به بررسی بعضی از رفتارهایی که برای یک مدیر خوب ضعیف خوانده میشود و رفتارهای مثبت و قوی بپردازیم.

1)ایجاد تعامل با کارمندان

یک مدیر خوب به کسی گفته میشود که هم زمان بتواند با دوست کارمندانش باشد و آنها از وی حساب ببرند! دیکتاتور بودن کار سختی نیست. اما اگر محیطی ایجاد کنید که در آن از بالا به کارمندانتان نگاه کنید و فقط دستور بدهید. زمانی نمیبرد که محیط کار شما تبدیل به یک جهنم میشود.  و تمامی کارمندان شما را فراری میدهد. پیدا کردن حد مناسب با کارمندان یکی از هنرهایی است که شما باید کسب کنید و در آن ثبات داشته باشید. دقت داشته باشید اگر کارمندان شما هر روز شاهد یک نوع رفتار از شما باشند. دچار سردرگمی میشوند و شما را یک فرد دم دمی مزاج و بی ثبات میخوانند. به عنوان پیشنهاد میتوانید از منشی خود بخواهید تمامی تاریخ تولد ها را بداند. و در روز تولد کارمندتان را با هدیه ایی هر چند ناچیز سورپرایز کنید. و یا میتوانید در زمانی که مناسبت خاصی وجود دارد کارمندان را ساعتی زودتر مرخص کنید تا در کنار خانواده خود باشند. در این صورت میتوانید مطمئن باشید که زمانی که کار سختی دارید. آنها حاضرند تا دیروقت برای شما کارکنند و گلایه ایی نداشته باشند !

2)اول خودتان کار را مهم بدانید!

اکثر افراد زمانی که به عنوان کارمند در جایی مشغول به کار می شوند. در روز های نخست تلاش میکنند که بهترین خودشان را به شما نشان دهند و شما را خوشنود سازند. همه این افراد کار خودشان را مهم میدانند و میخواهند در آن پیشرفت کنند اما مسئله مهمی که در اینجا وجود دارد این است که رفتار شما روال بعدی کارمند را مشخص میکند! یعنی اگر شما فرد بی خیالی باشید. و به کارها اهمیت کافی ندهید و یا به تلاش های کارمند بی توجه باشید. فرد پس از مدتی از کرده خودش پشیمان میشود. و در معمولی ترین حالت ممکن کار خودش را ادامه می دهد. و یا با خود میگوید وقتی خود صاحب کار اهمیت نمیدهد چرا من اهمیت بدهم. اما اگر شما به کار خودتان اهمیت دهید. و از آن پتانسیل اولیه کارمند جدید استفاده کنید شاهد پیشرفت آن شخص و در نتیجه آن شاهد پیشرفت کسب و کارتان خواهید بود.

3)نظرات را بشنوید و راه خودتان را بروید.

همه افراد در محیط کاریی نظراتی دارند و تصور میکنند که اجرایی شدن آنها تاثیر بالایی بر روند کار میگذارد. مدیر خوب و موفق کسی است که بتواند تمامی این نظرات را بشنود. و از میان آنها نظرات مثبت و سازنده را تشخیص دهد. و برای پیشرفت بیشتر از آنها استفاده کند. توجه داشته باشید که تصمیم شما محوریت اصلی کار را تشکیل میدهد.  پس هیچ گاه نباید بدون دلیل موجه از آن روی برگردانید. کافیست امروز تصمیمی بگیرید و فردا آن را تغییر دهید. و این اتفاق در تمامی ابعاد رفتاری شما دیده شود.  تا کنترل کار و کارمندان از دست شما خارج شود. زیرا آنها شما را فردی بی ثبات میخوانند. و پس از هر تصمیم شما دست روی دست میگذارند و منتظر ساعت بعد میمانند که شما تغییرات جدید را اطلاع دهید. تصور نکنید که چون پشت در بسته اتاق تصمیم میگیرید کارمندان از تصمیم شما با خبر نخواهند شد. پس مدتی آنها اشراف کامل بر روی رفتار های شما دارند و میدانند که اگر فردی به اتاق شما می آید در پی آن تغییری وجود دارد. و آن فرد را رئیس شما و خودشان میدانند! پس برای تصمیم گیری زمان زیادی بگذارید.  و پس از انجام آن پایبندی خودتان را به تصمیمتان حفظ کنید تا جدی گرفته شوید.

4)پیدا کردن و حفظ کارمند خوب!

در گذشته یکی از بزرگترین چالش های یک مدیر پیدا کردن کارمند خوب است. اما هم اکنون علاوه بر پیدا کردن افراد حفظ آنها هم تبدیل به چالش شده است! کافیست کارمند خوبتان را ناراضی کنید. تا فردا شاهد صندلی خالی او و خبر استخدامش در شرکت رقیب را بشنوید! پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا یک فرد حرفه ایی بتواند با سرعت بالایی کار جدید پیدا کند. و یا حتی بدون گشتن دنبال کار جدید به وی پیشنهادات بهتری شود و شما را رها کرده و به دنبال شغل جدید برود. به عنوان یک مدیر خود باید بازه های زمانی را مشخص کنید. در طول آن بازه ها رفتارهای خودتان را به گونه های متفاوتی تنظیم کنید. در ابتدا فردی را تازه استخدام کرده اید. و نمیدانید تا چه اندازه قرار است وجود آن فرد به کار شما بیاید. تعدادی چالش ایجاد میکنید و بر اساس آن فرد استخدام شده را محک میزنید.

بعد از گذشتن از این مرحله باید زمانی را اختصاص دهید.  تا ببینید که آیا فرد پس از گذشت زمان از کار دلسرد میشود و یا با اشتیاق بیشتر به کار ادامه میدهد.

بعد از گذشتن از این دو مرحله دیگر این  شما هستید.   که باید کارمندتان را حفظ کنید و او را طوری راضی نگه دارید که اشتیاقش به کار حفظ شود. در نظر گرفتن کمک هایی که فرد به پیشرفت کار شما کرده. و تلاش برای جبران آنها میتواند به او نشان دهد که شما کارهای او را میبینید. و ارزش و اهمیت آنها میشناسید. اما بدانید که فقط نباید در قالب حرف اینها را نشان دهید. زیرا همه افراد به دنبال پیشرفت در کارشان هستند و میخواهند روز به روز رو به جلو حرکت کنند. و اگر همه تشویق های شما و وعده های جبران حرف باشد باید آماده خالی شدن صندلی فرد باشید.

5)محیط را بشناسید

به عنوان یک مدیر خوب باید بدانید که در شرکت شما چه اتفاقاتی در جریان است و جو محیط به چه صورت پیش میرود. در صورتی که مشکلی پیش می آید این شما هستید که باید اولین نفر برای رفع آن پیش قدم شوید. و یا اگر قرار است تغییری صورت بگیرد. شما باید پیش قدم همه باشید و با آن رو به رو شوید. از طرفی باید  بدانید که مسائل زیادی در بیرون وجود دارد که میتواند بر روی کیفبت کار شما اثر بگذارد. و کار شما را دچار اختلال کند. اما اگر شما به عنوان مدیر برای آن برنامه ایی داشته باشید به سادگی میتوانید با آن رو به رو شوید. مثلا در شرکتی در زمان پخش سریال محبوبی به کارمندان اطلاع داده شد که پس از بیرون آمدن هر قسمت میتوانند آن را در سیستم داخلی شرکت مشاهده کنند. و نیازی به دانلود وجود ندارد تا با افت سرعت اینترنت مواجه نشوند! مسئله ساده بود همه میخواستند آن سریال را دانلود کنند و کاری برای مقابله با آن وجود نداشت پس بهترین کار ایجاد یک راه حل بود.

6)پاداش و جزا !

به عنوان یک مدیر لازم است بدانید که هم وجود پاداش به عنوان یک برگ برنده برای تشویق کارمندان ضروری است. و هم باید مجازاتی به عنوان جریمه در نظر بگیرید تا یک محیط رقابتی سالم ایجاد کنید. اما بدانید امکان سو استفاده بسیار وجود دارد.   و این مدیریت شماست که باعث میشود کسی نتواند برای کس دیگری مشکلی به وجود بیاورد. و نظارت دائمی شماست که به قضاوت و مقایسه برتری کارمندی نسبت به دیگری منجر می شود. حتما برای افراد خوب پاداش در نظر بگیرید. و تا اشتیاق را حفظ کنید و جریمه ایی داشته باشید تا بر اساس آن بتوانید نظم را حفظ کنید.

به عنوان یک مدیر همیشه در نظر داشته باشید.  که کارمندان شما هم مانند شما انسان هستند و شما هیچ برتری نسبت به آنها ندارید.
تا مبادا سسلسه مراتب کاری منجر به غرور بی جای شما شود و عزت نفس انسانی را نادیده بگیرید.

 

در صورت تمایل می توانید همه آموزش ها را در تلگرام ببینید ورود به کانال تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!