0

مانع

jafarzade

مانع

همه ما انسان ها در زندگی موانعی را برای خود ایجاد میکنیم که ما را در نقطه ایی ثابت نگه میدارد. که نه آنها را به سر انجام میرسانیم و نه کنار میگذاریم. خود را با تعداد زیادی از این دست موانع درگیر میکنیم. و برای مدت های طولانی در نقطه ایی ثابت و بی هیچ حرکتی می مانیم. و تمام وقت ما را به خود اختصاص داده و باید آنها را به اتمام برسانیم. مثلا خیلی از مواقع پیش آمده است که کتابی را خریده ایم که تعریف زیادی درباره آن شنیده ایم. ولی وقتی شروع به خواندن آن میکنیم توسط کتاب جذب نمیشویم و تمایلی به خواندن آن پیدا نمیکنیم. این کتاب برای روزها نصفه می ماند و ما کتاب جدیدی را شروع نمیکنیم. زیرا تصور میکنیم نیمه رها کردن آن کتاب کار اشتباهی است و نباید بی سرانجام بماند! پس روزهای زیادی را بی مطالعه سر میکنیم و با بی رقبتی بعد از مدت های طولانی آن کتاب را به اتمام میرسانیم. و تصور ما این است که در این لحظه کار درستی را انجام داده ایم و یک کار را به پایان رسانده ایم. در واقع شما در این لحظه نه تنها کار درستی نکرده اید. بلکه مقدار بسیار زیادی از زمان و انرژی با ارزش خود را تلف کرده اید. تا فقط کاری را تمام کنید که سودی ندارد.

به عنوان مثالی دیگر برای خود هدفی تعیین میکنیم و قصد میکنیم در راهی قدم بگذاریم؛

پس از گذشت چند مدت به این نتیجه میرسیم که این راه آنگونه که تصور میکنیم نیست. و یا در حقیقت ما برای قدم گذاشتن در این راه ساخته نشده ایم. اما نمیتوانیم آن را رها کنیم و به دنبال کار دیگری برویم. زیرا در فکر خود این تصور را داریم که نیمه رها کردن کار یعنی ما عرضه به اتمام رساندن آن را نداشته ایم. در اصل ذهن ما تمایل به سرانجام دادن کارها و به اتمام رساندن آنها دارد. و زمانی که کاری را نیمه تمام میگذاریم مدام به ما یادآوری میکند. و این احساس را در ما ایجاد میکند که کارهای عقب مانده زیادی داریم. حتما برایتان پیش آمده که یک قسمت از آهنگی مدام در ذهنتان تکرار میشود بدون اینکه به تازگی آن را گوش کرده باشید. در این مواقع ذهن شما آن اهنگ را به عنوان کاری نیمه تمام در نظر میگیرد. و مدام برای شما تکرار میکند تا شما آن را تکمیل کنید و برای خلاص شدن از آن کافی است آهنگ را گوش کنید. تا ذهن شما بتواند قسمت های دیگر آن را کامل کند. پس به طور کلی ذهن ما از کارهای نیمه رها شده خوشش نمی آید. و مدام میخواهد مارا مجبور به تمام کردن آنها کند. زمانی که شما کاری را شروع میکنید اما علاقه ایی به اتمام آن ندارید آن را رها میکنید ولی تکلیف آن را مشخص نمیکنید.

بهترین کاری که میتوانید برای این موقعیت انجام دهید این است که یک مراسم ختم برای آن برگزار کنید!

دلیل علاقه نداشتن به ادامه آن را بررسی کنید. و راه های جدیدی که میخواهید امتحان کنید را در نظر بگیرید. شما باید ترس نیمه کاره رها کردن را در خود از بین ببرید. و قبول کنید که ادامه این راه فقط و فقط به منظور به اتمام رساندن. آن میتواند وقت زیادی از شما بگیرد و کمکی هم به شما نمیکند. پس با خیال آسوده از آن دست بکشید و از میانه راه مسیر خود را تغییر داده و راه جدیدی را آغاز کنید. در بسیاری از مواقع ما خود را سرگرم به اتمام رساندن کاری میکنیم که هیچ سودی به ما نمیرساند. ولی وقت و انرژی زیادی از ما میگیرد و با اتمام آن به این آرامش خاطر میرسیم. که کاری را تمام کرده ایم و اتمام آن کار به شما احساس مفید بودن میدهد.

برای جلوگیری از ایجاد این احساس در وجودتان لازم است.

هر چند وقت یکبار نگاهی به برنامه ریزی خود داشته باشید.

و بررسی کنید که چه چیزهایی در شما تغییر کرده است و به چه چیزهای جدیدی علاقه پیدا کرده اید.

باید در نظر داشته باشید که شما به عنوان یک انسان مدام در حال تغییر کردن هستید. و با فراگیری هر چیز کوچکی امکان دارد به کاری علاقه پیدا کنید و یا از انجام کاری خسته شوید. باید به این نکته توجه کنید که شما فقط یک زندگی دارید و میتوانید راه های مختلف را امتحان کنید. ولی لزومی ندارد فقط و فقط به خاطر اینکه زمانی راهتان انتخابتان بوده است بر خلاف میل باطنی خود همچنان آن را ادامه دهید.  شما میتوانید راه های بسیاری را در زندگی دنبال کنید. و تجربه های فراوانی در زمینه های مختلف کسب کنید و مدام در حال تغییر کردن و آزمودن راه های مختلف باشید. تا احساس امنیت خاطر داشته باشید. پس از نیمه رها کردن کارها نترسید. و اگر حس کردید اتمام کاری سودی به شما نمیرساند آن را رها کرده. و کاری را شروع کنید که پس از اتمام آن یک حرکت رو به جلو داشته باشید و باعث رشد خود شوید.

در صورت تمایل می توانید همه آموزش ها را در تلگرام ببینید ورود به کانال تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!