0

لیست زندگی !

jafarzade

 

لیست زندگی!

در اینکه همه ما میدونیم لیست چیه شکی نیست! اما اینکه چقدر با انواع لیست ها در زندگی سر و کار داریم و چطور از اونها استفاده میکنیم. موضوعی هست که امروز میخوایم درمورد اونها باهم حرف بزنیم. اول که اسم این مقاله رو خوندین چه نوع لیستی در خاطرتون اومد؟؟ لیست خرید؟ لیست کارهای روزانه؟ لیست…..؟ شاید اکثر ما از لیست خرید و لیست کارهای روزانه استفاده کرده باشیم. اما لیستی از بلند بالایی از لیست ها وجود داره که میتونیم از اونها برای بهتر پیش رفتن زندگی و بهتر شدن حالمون استفاده کنیم. خوبی درست کردن این لیست ها اینه که از طرفی به مغزمون اجازه فکر کردن به مورد های لیست رو میدیم. و از طرف دیگه حجم مغزمون رو به طور مفید استفاده میکنیم.  و نیاز نیست فکرمون رو درگیر مورد های بی اهمیت کنیم. مثلا همین لیست خرید ساده! زمانی که شما از لیست خرید استفاده میکنید.  نوشتن بهتون کمک میکنه موارد مورد نیاز رو راحت تر پیدا کنید و به لیست اضافه کنید. و نیاز به درگیر کردن فکرتون برای به خاطر سپردن اون ندارید. از طرفی شما میتونید از لیست خریدتون کمک بگیرید و مشکل چی بپزم رو حل کنید! به این صورت که با توجه به اون لیست و موجودی های خونه میتونید. یه لیست دیگه از غذاهایی که میشه با این مواد درست کرد رو تهیه کنید!

1) لیست اهداف

اهدافی که ما برای خودمون تعیین میکنیم معمولا نیازه که در یک بازه زمانی مشخص به نتیجه برسند. پس خوبه که ما یک لیست برای اونها در نظر بگیریم.  که بر اساس اون بتونیم اهدافمون رو دسته بندی کنیم و بر اساس اولویت برای اونها برنامه ریزی کنیم. سعی کنید لیست اهداف رو به صورت سالانه تعیین کنید. مثلا در ابتدای هر سال با توجه به موقعیت و مهارت هایی که دارید برای سال آینده اهدافتون رو مشخص کنید.  و در انتهای سال اونها رو ارزیابی کنید.

2)لیست آرزوها

قبول کنید که ما نسبت به آرزو هامون فراموش کاریم!! به یاد نمیاریم که کدومشون رو بدست آوردیم. و همیشه تصور میکنیم که به خیلی از آرزوهامون نرسیدیم. درست کردن لیست آرزو ها علاوه بر اینکه به شما نشون میده چند درصد اونها برآورده شدن. امید به زندگی و تلاش رو هم بهتون هدیه میده. وقتی شما لیستی از آرزو هاتون مینویسید متوجه میشید. که دلیل های زیادی برای تلاش کردن پیش روی شماست. و با انرژی بیشتری به زندگی ادامه میدین. از طرف دیگه زمانی که به آرزوهای گذشته نگاه میکنید. متوجه توانمندی خودتون نسبت به گذشته میشید و پیشرفت خودتون رو به خوبی حس میکنید. میبینید که چطور سطح فکر و خواسته هاتون بالا رفته. و در حال حاظر چقدر راحت میتونید به تمام اون آرزوها دست پیدا کنید.  

3)لیست کتاب

همیشه لیستی از کتاب هایی که خوندین و کتاب هایی که میخواین بخونین داشته باشید. لیست کتاب های خونده شده بهتون نشون میده که چه موضوعات و چه سبکی از کتاب رو بیشتر خودین. چه تنوعی از کتاب و چه تعدادی موضوع جدید یاد گرفتین. و لیست کتاب هایی که میخواین بخونید برای انتخاب کتاب جدید بهتون کمک میکنه. و از طرفی وقتی بهش نگاه میکنید متوجه میشید که کتاب های زیادی رو کشف نکردین. و در نتیجه دچار تنبلی در کتاب خوندن نمیشین.

4)لیست آموختن

لازمه که حتما یک لیست از مهارت هایی که باید یاد بگیرین داشته باشید. و به صورت سالانه اون رو چک کنید و با توجه به راهی که اومدین و مسیری که پیش رو دارید در این لیست تغییرات ایجاد کنید. داشتن این لیست به شما کمک میکنه تا بتونید روز به روز پیشرفت کنید. و تبدیل به یک فرد متخصص بشین. اما داشتن این لیست به این جهت ضرورت داره. که بهمون عذاب وجدان میده! همین باعث میشه از تنبلی ما جلوگیری کنه.

5)لیست اتفاقات خوب

به این نوع لیست یه جورایی ثبت خاطرات هم میشه گفت. وقتی شما اتفاقات خوب زندگی رو برای خودتون لیست میکنید. زمانی که دچار ناراحتی میشید و میخواید به خودتون لقب بدشانس بدین. مراجعه به این لیست میتونه بهتون نشون بده که اصلا آدم بدشانسی نیستین! و خیلی اتفاقای خوبی رو هم تجربه کردین. میتونید از آشنایی تون با یک آدم خوب رو وارد این لیست کنید. تا پیدا کردن یک موقعیت کاری خوب و یا حتی خریدن وسیله ایی که دوسش دارین.

6)لیست کارهای روزانه

با این نوع لیست آشنایی دارین و قطعا برای یک بارم که شده ازش استفاده کردین. اما میخوام تاکید کنم که استفاده ازش رو به یک عادت تبدیل کنید. استفاده از لیست کارهای روزانه به شما کمک میکنه. که بتونید از زمان خودتون بهتر استفاده کنید. و در آخر روز وقتی به اون نگاه میکنید احساس مفید بودن کنید و بدون یک روز خوب رو گذرونین. علاوه بر اون نوشتن این لیست کمک میکنه تا بتونید زمانبندی برای کارها تعیین کنید تا با استفاده از اون دیگه کار عقب مونده نداشته باشین.

7)لیست خلاقیت

خیلی وقت ها شده چیزهایی به گوشمون خورده که به نظرمون جالب اومده و یا در یک لحظه  فکر مفیدی به ذهنمون رسیده. داشتن لیست خلاقیت به شما کمک میکنه تا چند کار مهم انجام بدین : اول اینکه چیزهای جالبی که به گوشتون میخوره رو در اون یادداشت میکنید ، و در وقت مناسب در مورد اونها بیشتر مطالعه میکنید و به معلوماتتون اضافه میشه. دوم اینکه ایده های ناگهانی رو یادداشت میکنید و سر فرصت براشون وقت میزارین و اگر ارزش داشته باشن روی اونها کار میکنید و ازشون استفاده میکنید. سوم اینکه یک بایگانی برای خودتون درست می کنید که به شما برای ساختن ایده های جدید تر کمک میکنه و دایره فکرتون رو گسترش میدین. داشتن این لیست ها به ما کمک میکنه تا یک سری از مسائل رو فراموش نکنیم و برای خودمون زندگی راحت تری بسازیم. حالا دو راه دارین یا میتونید از گوشیتون برای این کار استفاده کنید که همیشه دم دستتون باشه و یا میتونید از یک سر رسید و یا دفتر یاد داشتت که همیشه همراهتون باشه استفاده کنید. هر مدلی که برای ثبت اونها راحت ترین استفاده کنید اما هر چه زودتر برای تهیه کردن این لیست ها اقدام کنید !!

در صورت تمایل می توانید همه آموزش ها را در تلگرام ببینید ورود به کانال تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!