0

شراکت در کسب و کار

jafarzade

 

شراکت در کسب و کار

بحث شراکت در کسب و کار یکی از مهم ترین و تاثیر گذار ترین عواملی است که در شروع ، ادامه و به نتیجه رسیدن کسب و کارتان تاثیر دارد. پیدا کردن یک شریک مناسب برای کسب و کارتان کاری بسیاری دشوار است. پیدا کردن فردی که بتوانید به او اعتماد کنید. و بتوانید از نظر فکری با او هم نظر باشید تا بتوانید یک کسب و کار را پیش ببرید.  و در پیشبرد آن دچار مشکل نشوید. معمولا ما تصور میکنیم که میتوانیم با دوستان نزدیک خود شریک های کاری خوبی شویم. زیرا از نظر فکری شباهت های زیادی به یکدیگر داریم و به آسانی با یکدیگر کنار می آیم. پس دست به اشتباهی میزنیم که تعداد زیادی از مردم دچار آن می شوند. و رفاقت های خود را از دست می دهند و در کارشان هم شکست می خورند. یافتن یک شریک کاری ایده آل آرزویی است که تمامی صاحبین کسب و کار در صدد برآورده ساختن آن هستند. و میخواهند فردی را پیدا کنند که در کنار او عوامل کسب و کارشان را به درستی پیش ببرند. و در کارشان موفق باشند.

اکثر افراد به دلایل مشخصی به دنبال یک شریک کاری می گردند ؛ یا در پی فردی هستند که بتواند از بار مسئولیت آنها کم کند.

یا فردی که بتواند در سرمایه گذاری آنها شریک شود و…

اما اگر بخواهیم عادلانه به این داستان نگاه کنیم. از نظر ما شریک خوب کسی است که فقط سرمایه و انرژی در اختیار ما بگذارد. و برای انجام تمام کارها به نظر ما اکتفا کند و به مدیریت ما ایمان داشته باشد! در واقع ما همیشه فکر میکنیم که فکر ما بهترین است. و فقط خود ما هستیم که دلسوزانه  برای کارمان برنامه ریزی میکنیم. و میخواهیم در آن پیشرفت ایجاد کنیم! میخواهم کمی رک و صادقانه با شما صحبت کنم!

اگر خصوصیات زیر را دارید هرگز دنبال شراکت برای انجام کار نباشید!!!

1_ کار فردی را به کار تیمی ترجیح میدهید 2_در کار تیمی همیشه رئیس شما هستید! 3_فکر میکنید فقط شما کارتان را درست انجام می دهید 4_فکر میکنید هیچ کس به اندازه شما صلاحیت انجام کارها را ندارد. 5_در کار همه ایراد میبینید جز کار خودتان! 6_… اگر شما خصوصیاتی از این قبیل دارید لازم است که بدانید شما برای کارهای فردی ساخته شده اید. و نمیتوانید عضوی از یک تیم باشید. پس بهتر است دنبال کارهایی باشید که خودتان به تنهایی آن را مدیریت ، برنامه ریزی، اجرا ،… می کنید!  به صورت عکس نیز اگر میخواهید فردی را برای شراکت در نظر بگیرید. حتما به این نکات توجه داشته باشید که آن فرد دارای روحیه کار تیمی باشد. و توان و تحمل شنیدن نظرات دیگر و فکر کردن به آن را مشکل نداند. حال تصور کنید که توانسته اید فردی مناسب را برای مشارکت در کسب و کارتان پیدا کنید. و میخواهید در کنار این فرد شروع به کار کنید.

انجام هر کاری اصول و راه و روش خاص خودش را دارد.

که شراکت در کسب و کار هم دارای نوعی از این اصول و راه و روش است.

اگر شما بهترین فرد برای شراکت را پیدا کنید. و یا حتی بدقلق ترین فرد را از روی اجبار انتخاب کنید. پایبندی به یک سری اصول و قواعد میتواند راه را تا حد زیادی برای شما آسان کند. و از پیش آمدن مشکلات زیادی جلوگیری کند. در ادامه میخواهیم برخی از این اصول را با هم بررسی کنیم.

در ابتدا سعی کنید به طور کاملا جدی بر روی وظایف هر فرد بحث کنید.

و به یک نتیجه کامل برسید تا هر کس بداند که باید چه کارهایی انجام دهد.

و تقسیم کار نیز به صورت کاملا عادلانه بین شرکا تقسیم شود.

برای انجام تمام کارها گزارش کاری جامع داشته باشید. و تایمی را برای بررسی نحوه عملکرد انتخاب کنید و گزارش های تهیه شده و نحوه عملکرد را به صورت کامل بررسی کنید. تا ضعف های کار نمایان شود و در آینده برای شما مشکلی به وجود نیاورد. قطعا این مثال را شنیده اید که “آشپز دوتا شود آش یا شور می شود یا بی نمک !” باید به این نکته توجه زیادی داشت باشید که شما و شریک کاریتان به عنوان رئسای کسب و کار باید فکر و حرفی کاملا یکسان داشته باشید. تا بتوانید مدیریت کسب و کارتان را به درستی انجام دهید. پس ضروری است تا به طور منظم جلساتی را برگزار کنید. و بهترین تصمیم را برای کارتان بگیرید و به طور متمرکز برای انجام آن تلاش کنید. مسئله مهم دیگر و یا حتی مهم ترین مسئله در بحث شراکت بحث کنترل مالی است.

اختلافات مالی اصلی ترین دلیل اختلاف بین شرکای یک کسب و کار است.

داشتن یک شریک ولخرج باعث شکست مالی کسب کار میشود و از طرف دیگر شریک خسیس جلوی پیشرفت کار را می گیرد! بحث مالی نیازمند بیشترین هم فکری و بیشترین برنامه ریزی است! شما باید بتوانید بر تمام مخارج و تمام درآمد ها به طور کامل مشرف باشید و تا ریز ترین حساب ها را به دقت بدانید. اگر شما برای شروع کسب و کاری با فرد دیگری به صورت مشارکتی سرمایه گذاری کردید. لازم است تا برنامه دقیقی برای خرج کردن آن سرمایه داشته باشد. و راه به طور کامل برای هر دو فرد مشخص باشد. و بدانید تون به تومن پولتان قرار است چطور خرج شود و چطور به سود برسد.

از همان ابتدای کار باید یک حسابدار داشته باشید. و ریز به ریز مخارج را در اختیار داشته باشید تا بتوانید طبق برنامه پیش روید و به سود دهی برسید.

همیشه تلاش کنید تا همه امور شما به طور کاملا روشن و واضح انجام پذیرد. و برای همه کارها اسناد و مدارک رسمی و معتبر داشته باشید.

داشتن اسناد معتبر به شما کمک میکند تا از بروز هر نوع مشکلی جلو گیری کنید.

پس حتما در نظر داشته باشید که قرداد هایی جامع و معتبر داشته باشید. شاید از زبان خیلی ها شنیده باشید که شریک اگر خوب بود خدا شریک داشت! و هر زمان که بخواهید شراکت کنید افراد زیادی این را به شما بگویند اما دلسرد نشوید. و بدانید که همیشه دو فکر بهتر از یک فکر تنها عمل میکند. فقط کافی است اصول شراکت را به درستی رعایت کنید.  تا بتوانید از شراکت خود لذت ببرید و در کسب و کارتان موفق باشید.

در صورت تمایل می توانید همه آموزش ها را در تلگرام ببینید ورود به کانال تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!