0

سدی به نام ترس !

jafarzade

 

سدی به نام ترس !

شاید یکی از بزرگترین مسائل هر انسانی در جهان، ترس باشد. {لطفا نام مشکل را حذف کنید و از کلمه مسئله یا گره به جای آن استفاده کنید} این ترس می تواند به هر شکلی ظاهر شود. ترس‌هایی مانند از دست دادن شغل، ترس از سلامت، ترس از سخنرانی عمومی، ترس از رد شدن در یک مصاحبه یا یک امتحان درسی و غیره… همچنین، گاهی اوقات این احساس می تواند به شکل یک اضطراب باشد. نمونه هایی از اضطراب می توانند مواردی مانند موفق شدن و یا عدم موفقیت در امتحان باشد. اضطراب در رابطه با تهیه بلیط کنسرت موسیقی و یا اضطراب در مورد موفقیت در یک مصاحبه شغلی باشد. بنابراین هدف این بخش به اشتراک گذاری برخی از مطالب در مورد چگونگی از بین بردن ترس و اضطراب می باشد.

– چرا باید ترس و اضطراب خود را از بین ببریم؟

ترس یا اضطراب یکی از حالت‌های تفکر منفی انسان است. هنگامی که یک ترس به طور کامل بر مغز انسان غلبه پیدا می کند. بسیاری از مسائل و چالش هایی که قبل از آن وجود خارجی نداشتند. در زندگی او به وجود می آیند. همچنین، ترس عوارض جانبی بسیار زیادی نیز دارد.

– انواع مختلف ترس

اگر چه ترس می تواند از هر چیزی یا به هر دلیلی بوجود آید، اما میخواهم به برخی از موارد اصلی ترس که باعث ایجاد دغدغه و ناراحتی در وجود ما میشود اشاره‌ی کوتاهی داشته باشم.

 • ترس از پرواز
 • ترس از سخنرانی عمومی
 • ترس از شکست
 • ترس از مرگ
 • ترس به علت اضطراب بیش از حد
 • ترس از آزمون یا نتیجه آن
 • ترس از گودی یا چاله (مانند چاه)
 • ترس از ارتفاع
 • ترس از آب و غرق شدن
 • ترس از رد شدن در آزمون
 • ترس از ارواح و تاریکی

اگر ترس به مدت طولانی ماندگار شود و راه حلی برای از بین بردن آن نیابید. چه مسائل و چالشهایی ممکن است بوجود بیاید؟ اگر به ترس یا اضطراب خود اجازه دهید در ذهن شما ریشه کند. می تواند باعث بسیاری مشکلات جدی مانند موارد زیر شود:

۱. به علت ترس از انتقاد، ترس از رد و یا ترس از شکست.

انسان در نمایش مهارت های خود به جهان و حتی افراد پیرامون خود تردید می کند.

این حالت، فرد را در پیله ای که دور خود تنیده است محدود می کند و او را به باورهای محدود خود متصل می کند.

۲. به علت تفکر منفی، اعتماد به نفس خود را که ابزار بسیار مهمی برای موفقیت در هر حوزه‌ی زندگی است. از دست می دهید.

۳. به علت ترس و اضطراب بی مورد، حتی قبل از اینکه شروع به بازی کردن کنید، در بازی شکست می خورید.

۴. هنگامی که به دوران رکود وارد می شوید، رشد و پیشرفت هرچند اندک را نیز از دست میدهید.

۵. به دلیل ترس بی مورد، ممکن است حقیقت را پنهان کنید یا به یک دروغگو تبدیل شوید.

۶. ممکن است انسان تحت تأثیر طولانی مدت ترس مبتلا به انواع و اقسام افسردگی شوید.

۷. جالب است که مردم شروع به فاصله گرفتن از فردی می کنند که از ترس و اضطراب رنج می برد.

– چگونه ترس و اضطراب را از بین ببریم

۱. نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید

یکی از مسائلی که به وفور دیده میشود این است. که افراد نقاط ضعف و قوت خود را به درستی درک نمی کنند. همین امر مهم منجر به ایجاد افکار منفی در ذهن افراد میشود. به دلیل عدم توانایی در شناخت توانایی‌ها و کاستی‌ها، ترس هم شروع به تسلط بر ذهن انسان می کند. بنابراین باید یک لیست از نقاط قوت و توانایی‌ها و لیست دیگری از نقاط ضعف خود آماده کنید. باید با نقاط ضعف خود روبرو شوید و به مقابله با آنها بپردازید. در صورتی که مسائل بسیار زیاد و یا چالش های پیچیده ای در این مورد وجود داشته باشد. شاید بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای رفع آن و دستیابی به موفقیت با یک متخصص روانشناسی مشورت کند. برای این کار میتوانید از حکمت‌آموز و کارشناسان متخصصی که در این حوزه دارد نیز کمک بگیرید. با دریافت مشاوره های کارآمد و کلیدی به مرور زمان میتوانید اعتماد به نفس بیشتری بدست بیاورید. و با اعتماد به نفس به دست آمده به جنگ چالش‌های موجود بشتابید. اگر این کار را انجام دهید، به زودی می توانید. بر ترس خود غلبه کنید و نتایج شگفت انگیز آن را در زندگی خود مشاهده کنید.

۲. ترس شما به هیچ وجه نباید رشد کند.

به هیچ وجه راهی وجود ندارد که ترس از بیرون به ما نفوذ کند. ترس یک انرژی منفی است که انسان خود آن را ایجاد کرده. و به مرور زمان پس از رشد بیشتر، آن را میپذیرد. سپس در ذهن خود ترس را تجربه می کند. نکته اینجاست که تنها خود انسان است که میتواند ترس را از خود براند یا آن را قبول کند. هنگامی که ترس در درون انسان رشد می کند، قدرت ذهن برای تفکر و تمرکز ضعیف تر می شود. این امر به ترس اجازه می دهد که با قدرت بیشتری در درون انسان به کار خود ادامه دهد. بنابراین، هر گز به ترس خود اجازه ندهید که در درونتان ایجاد و رفته رفته بزرگ شود. در مورد دلائلی که چرا ترسو هستید فکر کنید و آن دلائل را تجزیه و تحلیل کنید. کاملاً با ترس خود مواجه شوید. هنگامی که به این روش فکر و عمل کنید، ترس را پشت سر گذاشته و به جلو حرکت می کنید. این امر باعث می شود ترس در درون شما ناپدید شود.

۳. اهداف خود را تعیین و تثبیت کنید

اگر در کار خود هیچگونه جهتی نداشته باشید و یا در زندگی شخصی خود هدفی نداشته باشید. آنگاه ترس می تواند بر شما غلبه کند. برعکس، اگر اهداف معین و سرنوشت سازی برای خود تعیین و تعریف کرده باشید. و با پشت کار شروع به انجام اقداماتی برای رسیدن به آنها کنید. آنگاه میل به دستیابی به هدف، وجود شما را با شور و اشتیاق و قدرت پر می کند. به عنوان مثال، با وجود بسیاری از چالش ها و سختی ها، بسیاری از افراد می توانند از کوه اورست صعود کنند. زیرا برای رسیدن به هدف خود انگیزه دارند. این کار آنها را قدرتمند می کند تا به هدف خود دست پیدا کنند. بنابراین، باید اهداف شایسته ای در زندگی داشته باشید. البته قدرت تنظیم هدف نیز در رسیدن به موفقیت بسیار مهم و سرنوشت ساز است. همچنین، این کار عتماد به نفس شما را افزایش می دهد. و از همه مهم تر می تواند کمک کند تا ترس شما بطور کامل از بین برود.

۴. تفکر و تمرکز بیشتر

چند دقیقه تفکر و تمرکز بصورت روزانه و مستمر می تواند کمک کند. تا بر احساسات و عواطف منفی خود مانند ترس و اضطراب غلبه کنید و از شدت آنها بکاهید یا بطور کل از زندگیتان حذف کنید. توصیه میکنم مکانی آرام و دلنشین را انتخاب کنید، نفس های آرام و عمیق بکشید و سعی کنید تنش، خستگی، استرس و اضطراب را از خود دور کنید.  میتوانید روی تخت خواب خود دراز بکشید و به سقف اتاق خود خیره شوید و شروع به مرور خاطرات شیرین گذشته کنید. سعی کنید استراحت کنید و بی حرکت باشید. پیشنهاد میکنم چشمانتان را ببندید و جهان هستی و نظم و شگفتی که در آن وجود دارد تفکر کنید و به یاد آورید که قدرتی عظیم و شگفت همیشه و در همه جا پشتیبان و همراه شماست. رفاه، راحتی و آسایش شما دغدغه جهان هستی است، فقط به جهان اجازه دهید که این کار را انجام دهد. به خودتان بگویید که همه چیز به بهترین شکل اتفاق می افتد. تفکر و تمرکز روزانه، بویژه بعد از یک روز سخت کاری، عملا پادزهری عالی و کارآمد برای ترس است.

۵. همراهی با یک فرد خیرخواه

سعی کنید حداقل یک همراه، همفکر، دوست یا مشاور در زندگی خود داشته باشید که شما را بسیار خوب بشناسد و فردی به تمام معنا خیرخواه برای شما باشد. چنین همراهی می تواند اشتباهات شما را تشخیص دهد و شما را وادار کند که اشتباهات خود را درک کنید، از آنها درس بگیرید و چراغ راه آینده خود قرار دهید. اگر به دنبال دوستی مهربان و صمیمی هستید حکمت آموز را فراموش نکنید. بسیار مهم است که در زندگی برای خود همراهی داشته باشید که بتواند در زمان لزوم و هنگامی که نیاز دارید کنار شما باشد و به شما کمک کند تا به اهداف خود برسید. همچنین این فرد میتواند کمک بسزایی در شناسایی دلایل ترس و اضطراب شما انجام دهد و البته ممکن است بتواند راه‌کارهای مناسبی نیز برای حذف یا تضعیف آنها ارائه دهد. البته مد نظر داشته باشید که رابطه دوستی کاملا امری دو طرفه است و شما نیز باید همراه و هم قدم لحظه های او باشید. چنین شریکی نه تنها شما را خوشحال می کند، بلکه هرگز اجازه نمی دهد در زندگی خود سرگردان شوید و هر گز شما را در هنگام دشواری‌ها تنها نمی گذارد. بنابراین، یک شریک خوب نقش بسیار مهمی در از بین بردن ترس شما ایفا می کند.

۶. محیطی آرامش بخش برای ذهن ایجاد کنید

سعی کنید اتاق، آشپزخانه، داخل کشوها، میز کار، دفتر کار یا حتی ریتم فعالیت روزانه خود را مرتب و منظم کنید و همه چیز در سر جای خود قرار گیرد. این نظم و ترتیب را تبدیل به یک عادت مهم زندگی خود کنید و اجازه دهید روز به روز بیشتر و بیشتر شود. سبک زندگی آرام و منظم مانند ذن برای خود بسازید. زندگی و کار در چنین محیطی آرامش و خلاقیتی بی نظیر را در زندگی به همراه خواهد آورد که تنش و ترس شما را از بین میبرد. ۷. شکرگذار و سپاسگذار خداوند باشید اگر برای آنچه که دارید، قدردان و سپاسگذار خداوند یگانه باشید، قطعا نتایج مثبتی نیز به دست خواهید آورد. ضرب المثلی وجود دارد که میگوید شکر نعمت، نعمتت افزون کند، پس چرا شروع به شکرگذاری از خداوندی که این همه آسایش و راحتی برایمان فراهم کرده نمیکنید. این کار باعث ایجاد آرامش بیشتر در وجود شما میشود و اطرافیان شما را نیز به فکر فرو میبرد که در نتیجه ممکن است تبدیل به الگویی در زندگی آنها شوید. به یاد داشته باشید که سپاس از خداوند برای آنچه که برایتان فراهم کرده و همچنین سپاسگزاری از همکاری و همراهی دیگران، مسیر دستیابی به سعادت و آرامش بیشتری را برایتان هموار خواهد کرد. در صورت تمایل به دانستن نکات ارزشمند بیشتر میتوانید مقالات آموزشی گروه تحقیقاتی جعفرزاده را مطالعه کنید و در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما در تماس باشید.

در صورت تمایل می توانید همه آموزش ها را در تلگرام ببینید ورود به کانال تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

  متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

  لینک کوتاه :

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!