0

روابط محیط کار

jafarzade

روابط محیط کار

به طور متوسط هر انسانی یک سوم تایم روزانه خود رادر محل کار خود به سر میبرد. چگونگی محیطی که قرار است حداقل 8 ساعت از روز خود را در آن به سر ببرید. و افرادی که قرار است در این 8ساعت در کنار آنها باشید تاثیر به سزایی بر روان شما خواهد داشت. هر چقدر این محیط آرام تر و شاد تر باشد،شما با انگیزه بیشتری سر کار میروید و از کار خود عذاب نمیکشید. اگر شما بهترین شغل دنیا را با بالاترین حقوق هم داشته باشید اما در محیطی پر از تنش و نا آرام باشید. خیلی زود تبدیل به آدمی خسته و نا امید خواهید شد که هر شب با این آرزو به خواب می روید که یک شهاب سنگ به محل کارتان اصابت کند. یا صبح بهانه ایی داشته باشید که سر کار نروید. مدیر یک سازمان میتواند نقش به سزایی در کنترل محیط کاری داشته باشد. و برخورد های او میتواند بازتاب های زیادی را به دنبال داشته باشد. اما شما به عنوان یک شخص که میخواهید یک آسایش نسبی را در محیط کاری خود ایجاد کنید. میتوانید با مدیریت برخورد ها و رفتارهایتان تا حد زیادی اوضاع را تحت کنترل خود در آورید. در اینجا چند نکته را بررسی میکنیم تا به شما در مدیریت روابط کاریتان کمک کنیم:

1)مسائل و مشکلات خارج از کار را با خود سر میز کارتان نبرید.

مشکلات و درگیری های شخصی شما هیج ارتباطی به همکاران شما ندارد و آنها مقصر هیچکدام از آنها نیستند. اینکه شما ناراحت یا خشمگین باشید تنها باعث ایجاد شدن انرژی منفی در اطراف شما خواهد شد. و به مراتب باعث بدتر شدن حال شما و حتی ایجاد مشکلاتی در محیط کارتان میشود. ناراحت بودن شما در دیگران ایجاد تنش خواهد کرد و نتیجه آن ایجاد درگیری بین شما و همکارتان خواهد شد. پس به خاطر داشته باشید که مسائل شخصی را با خود به همراه نبرید.

2)دوستی های محیط کاری

همیشه در نظر داشته باشید که دوست شما در یک محیط کاری در واقع رقیب شماست. امکان دارد شما با کسی ارتباط نزدیکی در محیط کاری و حتی بیرون از کار داشته باشید و آن شخص را دوست خود بپندارید. اما وقتی بحث رقابت کاری پیش آید خواهید دید. که دوست شما به سادگی از کنار شما گذشته است و به فکر پیشرفت خود است. کار آن شخص کاملا طبیعی و درست است! این شما هستید که باید مواظب عواطف خود باشید. و بدانید دوستی های محیط کاری در کنار یک رقابت پیش میرود. به طور کلی محیط کاری جای مناسبی برای معاشرت و پیدا کردن دوست نیست. و شما نمیتوانید از همکاران و مدیر خود توقع داشته باشید که رفتاری حمایت گر مانند یک دوست داشته باشند.

3)کسی به شما کارت صد آفرین نمیدهد!

شما برای خودتان کار میکنید نه دیگران پس از کسی توقع نداشته باشید که بابت هرکاری از شما تقدیر کند. درحقیقت شما وظایفی دارید که باید آنها را به درستی انجام دهید! توقع بی جا نداشتن باعث آرامش خاطر خودتان خواهد شد و انگیزه شما را در انجام امورتان حفظ خواهد کرد.

4)شما برتر و خاص تر از همه نیستید

در یک سازمان کاری،کار همه افراد در کنار یکدیگر منجر به نتیجه خواهد شد. پس هیچگاه کار دیگر افراد گروه را کم ندانید یا خودتان و وظایفتان را مهم تر از دیگران نشمارید. همیشه بدانید که شما قسمتی از یک مجموعه هستید و باید کار خود را به درستی انجام دهید تا سازمان به هدف کلی خود برسد.

5)درد و دل نکنید!

اگر در محیط کارتان مشکلی دارید یا از کسی ناراحت هستید یا کسی باعث ایجاد مشکلی در کار شما شده است. درصدد برطرف کردن آن باشید نه گله کردن. مشکل را از ریشه حل کنید و یا با خود شخص در میان بگذارید. با دیگر همکاران درد و دل کردن کاری از پیش نمیبرید چه بسا باعث بدتر شدن اوضاع و بهم ریختن جو محیط خواهید شد. از طرف دیگر وقتی با کسی درباره مشکلی که دارید درد و دل میکنید. در داقع یک اسلحه پر به او داده اید که هرزمان خواست به شما شلیک کند. پس درد و دل کردن پیش افراد نامربوط در محیط کاری را فراموش کنید.

6)ساده اعتماد نکنید

حتما با کسانی مواجه شده اید که دائما در حال بد گفتن از دیگران پیش شما هستند. و اصرار دارند که فقط اینها را به شما میگویند،اما متاسفانه شما هم یک قربانی هستید. چون معمولا این اشخاص میخواهند حرف هایی را در ازای توصیفات دیگران از شما بشنوند و به فرد دیگرانتقال دهند و بگویند شما گفته اید! این افراد مانند یک عروسک گردان ماهر باعث ایجاد اختلاف بین افراد میشوند. یا برای مشکلی که به ضرر خودشان است در جمع باعث ایجاد شورش میشوند و خود در کناری به تماشا می ایستند. احتیاط کنید در محیط کاری گرفتار چنین افرادی نشوید و گوش شنوایی برای آنها نباشید. به طور کلی صحبت ما این است که نیاز نیست در محیط کاریتان خشک و عبوس باشید. بگویید بخندید و خوش رو باشید اما روابط خود را کنترل کنید. برخورد مثبت شما میتواند بازخورد مثبتی برای شما به دنبال داشته باشد. تمام تمرکز خود را بر روی کارتان بگذارید و به فکر پیشرفت کارتان باشید نه روابطتان. در نظر داشته باشید دنیای کار دنیایی کاملا بی رحم است. انسان مثبتی باشید اما از هر کسی انتظار هر کاری را داشته باشید.

در صورت تمایل می توانید همه آموزش ها را در تلگرام ببینید ورود به کانال تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!