0

راکد نباشید

jafarzade

 

راکد نباشید

زلال ترین آب هم اگر برای مدتی در جایی ساکن بماند به یک مرداب تبدیل می شود. روح انسان نیز همانند همین جریان آب زلال و پاک است و برای حفظ پاک بودن آن ضروری است تا همیشه در جریان باشید. منظور از در جریان بودن چیست؟ منظور ما این است که یک انسان زمانی میتواند روح و روان سالمی داشته باشد. که زندگی در جریان و رو به رشد داشته باشد. وقتی که فردی سوار بر موج زندگی میشود و بالا رفتن و پایین رفتن جریان را حس میکند و در زندگی غرق میشود. روح سالمی دارد زیرا در یک نقطه ثابت نمانده است و با افکار و احساسات ثابتی سال های زیادی را نگذرانده.

فردی که متناسب با رویداد های زندگی رشد میکند و افکار و احساسات خود را ارتقا میدهد انسانی راکد نیست.

برای همه ما پیش آمده است که برای سال های طولانی درگیر اتفاقی در گذشته مانده ایم و توانایی رها کرد آن را نداریم. در واقع این وابستگی عقلی و احساسی ما به گذشته مدام مرور کردن اتفاقی در گذشته که ما حتی نمیتوانیم آن را تغییر دهیم. نه تنها در آن زمان روزگار مارا خراب کرده است بلکه سال های زیادی را به خاطر اتفاقی که توانایی تغییر آن را نداریم از دست میدهیم.

زمانی که ما مدام اتفاقی در گذشته را در ذهنمان مرور میکنیم.

و خودمان را در آن موقعیت تصور میکنیم و حالت های مختلف رفتاری که میتوانستیم داشته باشیم را بررسی میکنیم؛

در واقع خودمان را در آن موقعیت حفظ میکنیم. و توانایی گذشتن از آن را از دست میدهیم. وقتی افکار ما به طور دائم این مسئله را تکرار کند. و در این نقطه ثابت بماند راکد میشود و ما باعث ایجاد یک مرداب در ذهنمان میشوید. که گندیدن آن به مرور بر تمام افکار و احساساتمان اثر میگذارد. و باعث از بین رفتن تمام افکار خوبمان میشود. زیرا ذهن ما مدام شرایط اکنون را با شرایط گذشته مقایسه میکند. و به ما هشدار میدهد که اگر گذشته تکرار شود چه؟ برای انسانی سالم بودن ما باید بدانیم که نمیتوانیم تغییری در گذشته ایجاد کنیم و باید آن را رها کنیم و به حال و آینده بپردازیم اما چگونه؟

زمانی که فکری از گذشته به ذهن شما میرسد.

و میخواهد مانند یک ابر سیاه بر افکار و عواطف شما سایه بیاندازد سریعا چند سوال از خودتان بپرسید:

آیا در آن زمان درک الان را داشتم که میخواهم با تجربه اکنون خودم را در گذشته سرزنش کنم؟ آیا سرزنش خودم در این زمان میتواند گذشته را تغییر دهد؟ آیا از دست دادن الان برای پرداختن به چیزی که نمیتوانم تغییری در آن ایجاد کنم کار درستی است؟ … پرسیدن از این قبیل سوال ها از خودتان در این زمان میتواند به شما کمک کند. که کمترین ارزشی برای آن اتفاق قائل نباشید و بگویید گذشت،فردا را زیبا تر میسازم. در خیلی از موارد اتفاقی که مارا به فکر گذشته میاندازد و باعث این راکد شدن میشود مربوط به یک فرد است. به عنوان مثال خیلی از افراد قادر نیستند از رفتار بد والدینشان در کودکی چشم پوشی کنند. و حتی زمانی که فردی موفق میشوند و مشغول زندگی خود به نوع دلخواهشان هستند. هم مدام صحبت هایی که در کودکی شنیده اند. را با خود تکرار میکنند و بر افکار و احساسات و تصمیم گیری هایشان تاثیر میگذارد. یا مثلا دل شکستگی که از فردی در گذشته دارید. زمانی که در ذهنتان مدام مرور کنید و بخواهید تمام جوانب را در ذهنتان مرور کنید. ناخودآگاه ترسی در شما شکل میگیرد که باعث جلوگیری از تصمیم ها و تجربه های جدید میشود.

رها شدن از این افکار یک فرمول ساده و در عین حال پیچیده دارد:

آدمها را ببخشید!

در سخن بخشیدن آدمها یک حرف ساده است اما در عمل یک کار کاملا پیچیده است،اما قطعا برای آن راه حلی وجود دارد. از یک مشاور کمک بگیرید و در مورد آن شخص و رفتاری که با شما داشته است صحبت کنید. صحبت کردن ساده ترین راه برای سبک کردن عواطف و احساساتتان است. وقتی در مورد شخصی که باعث آزرده شدن روحتان شده صحبت میکنید و احساسات خود را نشان میدهید. درک کردن این موضوع برایتان راحت تر میشود و میتوانید به مرور آن خاطرات را در ذهنتان حل کنید و آن افراد را ببخشید. مورد دیگری که میتواند به شما در این مورد کمک کند اصلاح عادت های غلط زندگیتان و رو آوردن به عادت های جدید است. زمانی که شما عادت های زندگیتان را تغییر میدهید سبک زندگیتان به طور کلی دست خوش تغییر میشود. و به همین خاطر طرز فکر و طرز دیدگاه شما به زندگی تغییر میکند. که در نتیجه آن میتوان شاهد  گذشتن از گذشته و قرار گرفتن در جریان زندگی بود.

خوب است که هر چند وقت یک بار نگاهی به زندگی خود داشته باشید.

و کارهایی را که انجام میدهید بررسی کنید تا مطمئن شوید که درگیر عادت مخربی نشده اید.

عادت های شما میتواند برای سال ها شما را در یک نقطه نگه دارد و شما را درگیر یک زندگی تکراری برای هر روز کند. وقتی برای مدت طولانی کاری را به طور تکراری انجام دهید. و برایتان تبدیل به عادت شود پذیرفتن تغییر برایتان سخت تر خواهد شد. پس مواظب باشید که عادت های زندگیتان  را بر چه اساسی انتخاب میکنید و چه تاثیراتی به دنبال خواهند داشت. یکی دیگر از اتفاقاتی که نمیتوانیم به راحتی از آن بگذریم و به خاطر آوردن هر روز آنها را لازم میدانیم. تا خودمان را تنبیه کنیم،شکست های ما در زندگی هستند. ما باید بدانیم که هر شکست موجب رشد ما میشود و تجربه ایی که از آن بدست می آوریم میتواند. در های زیادی را به روی ما باز کند که تا قبل از آن حتی از ذهنمان هم عبور نکرده است. وقتی در زندگی با شکستی روبه رو می شوید خود را لایق تنبیه ندانید و به خودتان سرکوفت نزنید.

از شکست های زندگی درس بگیرید به آنها بپردازید و آنها را مورد بررسی قرار دهید.

شکست های شما برای شما تجربه های زندگی را فراهم میکند. تجربه هایی که هیچ گاه قادر به درکشان نبودید اگر اتفاق نمی افتاد. پس مرور شکست های گذشته را رها کنید؛ تنها درسی که نیاز است را از آنها بگیرید و حفظ کنید. باقی ماجرا را در قبرستان گذشته دفن کنید و با تجربه هایی که نصیبتان شده آینده را بسازید. گذشته شما سرشار از تجربه های گوناگونی است که شما با تصمیم های خود آنها را انتخاب کرده اید. همیشه این را بدانید که شما به عنوان یک انسان اجازه خطا کردن دارید و خطا بخشی از وجود شماست. اما این را بدانید که پرداختن بیش از حد به گذشته میتواند تمام زندگی شما را تبدیل به مردابی آلوده کند. پس از تجربه هایتان استفاده کنید،آسیب های روانی گذشته را جبران کنید، عادت های جدیدی را برای خود انتخاب کنید و با جریان زندگی، زندگی کنید.

در صورت تمایل می توانید همه آموزش ها را در تلگرام ببینید ورود به کانال تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!