0

خودتی و قولت!!!

jafarzade

 

خودتی و قولت!!!

قول و قرار گذاشتن با خودمون برای انجام کاری راحت ترین و اولین کاریه که انجام میدیم. اما قسمت سخت ماجرا از جایی شروع میشه که شروع به عمل به قول و قرار هامون میکنیم. اکثرا ما پیش خودمون بدقول هستیم و وقتی میخوایم قرار تازه ایی با خودمون بزاریم. صدایی از پس ذهنمون میگه بازم یه قول جدید که بهش عمل نکنی! در اصل ما نمیخوایم پیش خودمون بدقول باشیم. و همیشه خیلی مصمم قرارهایی رو برای خودمون وضع میکنیم اما در انتها باز هم پیش خودمون بد قول میشیم. ما در این مقاله سعی داریم دلایل مختلفی که باعث میشه پیش خودمون بدقول شیم و بررسی کنیم. و تلاش کنیم به قول و قرار هایی که با خودمون میزاریم پایبند باشیم تا دچار بی اعتمادی نسبت به خودمون نشیم. در ادامه چند دلیل رو باهم بررسی میکنیم که امیدواریم به شما در تنظیم قول و قرار های جدیدتون کمک کنه.

1)منطقی باش!

اکثر اوقات وقتی ما تصمیم میگیریم وضعیتی رو تغییر بدیم. میخوایم یک شبه همه چیز از این رو به اون رو بشه و تمام خصوصیات خودمون رو تغییر بدیم که خب ممکن نیست! اگر میخواین تغییر ایجاد کنید باید منطقی و حساب شده پیش برین. به این صورت که یک برنامه ریزی کلی برای تغییرات مورد نیاز داشته باشید. مثلا تمام کارهایی که میخواین انجام بدین رو یادداشت کنید. و مرحله مرحله طبق اولویت به اونها بپردازید و بعد از درست کردن یکی به سراغ بعدی برین. خوبی اینکار اینه که شما یک باره وسط سیلی از تغییرات قرار نمیگیرید. که باعث گیج شدن  و سردرگمی شما بشه و دست آخر با کلافگی زیاد از تغییر دادن وضعیت منصرف بشین تا بتونبد روال عادی زندگیتون رو پیدا کنید. به عنوان مثال شما تصمیم دارین سطح مطالعه تون رو بالا ببرید و با خودتون قرار میزارین در عرض یک هفته یک کتاب 600 صفحه ایی رو تموم کنید!!

قطعا موفق نمیشین!

شما هنوز عادت به کتاب دست گرفتن رو در خودتون جا ننداختین که بتونید توقع همچین کاری رو از خودتون داشته باشید. اما اگر به جای این قرار با خودتون قرار بزارید که هر روز حداقل 15 صفحه کتاب بخونید حداقل 6 روز از 7 روز یک هفته رو قولتون میمونید. و به مرور زمان موفق میشید این عادت رو در خودتون پرورش بدین و به خواستتون برسید. یا مثلا وقتی که میخواین تو رژیم غذاییتون تغییر ایجاد کنید. تو یک روز تصمیم میگیرید دیگه هیچی نخورید و فقط گشنگی میکشید و کلافگی میمونه براتون! اما اگر به مرور مقدار غذاتون رو کم کنید هم گشنگی نمیکشید هم وزن کم میکنید.

2)قدم قدم!

تصور کنید میخواین تو کاری حرفه ایی بشین یا رزومه بهتری برای خودتون بسازین. یا از یک سری وقت اضافه به خوبی استفاده کنید. مثلا همین تعطیلات نوروز رو در نظر بگیرید. اگر مسافرت نرید و خونه باشید روز قبل از تعطیلات یک برنامه برای خودتون میچینید که اگر بتونید مو به مو اجراش کنید قطعا بعد از تعطیلات گوگل استخدامتون میکنه! اما خب هیچ وقت این اتفاق نمیوفته چون شما زیر اون همه فشار له میشید و هیچ کدوم از اون کارها رو یاد نمیگیرید! بهترین کار اینه اگر میخواین تو کارتون حرفه ایی بشین و مهارت های تازه ایی انجام بدین. برای هر کدوم وقت کافی بزارین و یه شبه نخواین استاد همه چی بشین. یک برنامه ریزی طولانی مدت بچینید که هم خسته نشید هم دستتون باز باشه. در صورتی که یک روز عقب افتادین بتونید سریع خودتون رو به برنامتون برسونید. شما هیچ وقت نمیتونید چندتا کار رو هم زمان انجام بدین و تو همش متخصص بشین. پس به جای اینکه تصمیم بگیرید در تعطیلات به اندازه ی کل اطلاعات گوگل آموزش ببینید و تمام روز رو کار کنید. یک کار انتخاب کنید و چند ساعت در روزتون رو بهش اختصاص بدین. در این صورت هم از تعطیلات استفاده مفید میکنید هم ازش لذت میبرین.

4)عذاب وجدان نساز!

خیلی از وقت ها پیش میاد که ما با خودمون یک سری قول و قرار میزاریم که میدونیم هیچ وقت انجامش نمیدیم. و این قول ها صرفا وظیفه مختل کردن روال عادی زندگی ما رو به عهده دارن ! با خودتون راحت باشین! لزومی نداره اگر کاری درسته و دیگران انجام میدن اما از عهده شما خارجه  خودتون رو زور کنید که مثل دیگران باشید. وقتی تصمیم میگیرید با خودتون قول و قرار هایی بزارین بدون هیچ گونه رودربایستی این کار رو انجام بدین! هیچ کسی از شما به خودتون نزدیک تر نیست! شما میدونید که دلتون چی میخواد و توانایی انجام چه کاری رو دارین. اینکه خودتون رو اجبار کنید که عادت های بهتری داشته باشید. و آدم بهتر و موفقی باشد کار خوبیه اما تا جایی که باعث آزارتون نشه و شما رو تبدیل به آدمی نکنه که به خودش باور نداشته باشه.

5)به خودت اعتماد کن!

این باز که میخواین با خودتون قول و قرار هایی بزارین. بد قولی های گذشته رو ببخشین و دوباره به خودتون اعتماد کنید! بدونید که شما قادر به انجام کارهای بزرگی هستید. ولی راه طولانی در پیش دارین و یک شبه راه به جایی نمیبرید. با خودتون درست و اصولی قرار بزارین و از کارهای کوچیک شروع کنید. تا سریع انجام بشه و بهتون روحیه مورد نیاز برای قرار های بزرگ تر رو بهتون بده.

در آخر این نکته رو در نظر داشته باشید که باید زمان شناس خوبی باشید!

شاید شما چند سال قبل کاری در نظر داشتین و میخواستین انجامش بدین که به پیشرفتتون کمک میکرد. و الان میخواین دوباره شروع به کار کردن و تمام کردن آن کنید، بررسی کنید که آیا الان هم انجام دادن آن کار به شما کمکی میکند یا نه. همیشه قول هایی که با خودتان دارید را به روز کنید. و در نظر داشته باشید کهبیشترین سود رو از اونها میبرید. شما بهترین دوست خودتان هستید که میتوانید به پیشرفت خودتان کمک کنید.

در صورت تمایل می توانید همه آموزش ها را در تلگرام ببینید ورود به کانال تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!