0

خطای عادت!

jafarzade

خطای عادت!

روتین هایی که در طول زندگی انجام میدهیم اکثرا باعث ایجاد یک عادت در ما میشود. زمانی که ما کاری را از روی عادت انجام می دهیم. و به مرور آن را تکرار می کنیم تبدیل به کاری میشن که ما به صورت نا خودآگاه انجام میدیم. یعنی انجام دادن اون کار دیگه خودآگاه ما رو درگیر نمیکنه.  و ما بدون فکر کردن و از روی عادت طبق یک روتین اون رو انجام میدیم. معمولا کارهایی که به این صورت تبدیل به یک عمل اتوماتیک میشن بیشترین درصد اشتباه و خطا رو دارن. چرا؟ چون ما بدون فکر کردن اونها رو انجام میدیم و هیچ تمرکزی بر روی انجام اونها نداریم. در این مواقع توقع ما این هست که کارمون مثل دفعه قبلی درست پیش بره و براش دقت به خرج نمیدیم. اکثر شکست هایی که ما در کارهای روتین با اونها رو به رو میشیم به دلیل همین عدم تمرکز و انجام دادن کارها به صورت اتوماتیک هست. در اصل کمبود خودآگاهی عامل اصلی خیلی از شکست های ماست! حالا موضوعی که ما میخوایم در موردش صحبت کنیم یک راه مقابله با این موضوع هست.  که باعث میشه درصد خطای ما به شدت کاهش پیدا کنه.

“روش تکرار کلامی”

وقتی شما موضوعی رو بلند بلند برای خودتون مرور میکنید. باعث میشه خودآگاه خودتون رو باهاش درگیر کنید.  و با دقت و تمرکز بیشتری به تمام جوانب کار فکر کنید و عواقب اون رو در نظر بگیرید. متروی ژاپن یکی از منظم ترین و بهترین مترو های دنیاست. در متروی ژاپن یک سیستم کنترلی جالبی در جریان که به اون رو “اشاره کردن و بیان کردن” گفته میشه. در این روش هر کدوم از کارکنان برای برسی وضعیت یک سری علامت هایی رو نشون میدن. و جمله هایی رو فریاد میزنن. مثلا زمانی که پیامی به راننده  فرستاده میشه. که صحت عملکرد راننده رو نشون میده، راننده به صفحه نمایش اشاره میکنه.  و با صدای بلند فریاد می زنه علامت سبزه ! و یا در زمان حرکت به جدول زمان بندی اشاره میکنی و ساعت دقیق رو بلند میخونه. در روی سکو هم کارمند ها به همین روش عمل میکنند. مثلا قبل از حرکت قطار ، روی سکو میان و فریاد میزنن همه چی مرتبه.

در واقع در این روش همه جزئیات کاملا بررسی میشن و بهشون اشاره میشه.

جالب بودن این موضوع در این هست که در این روش خیلی موثر و فوق العاده عمل می کنه. به طوری که با همین روش خطای متروی توکیو 85% و تصادف ها 30% کاهش پیدا کرده. متروی نیویورک با الهام گرفتن از این موضوع شروع به اجرای این روش میکنه. و بعد از دو سال مشاهده میشه که میزان اشتباهات تا 75% کاهش پیدا میکنه!! در اصل این روش باعث میشه که کارهای روتین و تکراری که تبدیل به عادت میشن و بیشتر مورد توجه قرار بگیرن. در واقع کارمندان مترو هر روز در حال انجام یک کار تکراری هستند. و اگر با این روش همه جوانب رو بررسی نکنن در اثر انجام دادن اتوماتیک اون روتین بدون فکر کردن، اشتباهات رو نمیبینن و درصد خطا بالا میره.  درگیر کردن چشم ها ، دست ها ، دهان و گوش ها در این روش باعث میشه. تا ما این کارها رو از حالت نا خودآگاه خارج کنیم. و با دقت بالا تری اونها رو انجام بدیم. حالا تصور کنید که شما میخواین برای مدتی یک رژیم غذایی بگیرین. ولی امکان داره گاهی از رژیم خارج بشین و پرخوری کنید. در این مواقع بهترین کاری که میتونید انجام بدین اینه: که یک جمله رو با صدای بلند برای خودتون تکرار کنید. مثلا فردی بود که از این روش استفاده میکرد. و زمانی که دلش میخواست خوراکی بخوره و یا بیشتر از حد غذا بخوره با خودش پنج بار بلند تکرار میکرد

“این همه خوردم چی شد مثلا !! “

تکرار این قبیل جمله ها به شما کمک میکنه تا عواقب کار رو با دقت بیشتری بسنجید. و بتونید بر قول خودتون بمونید. یا مثلا زمانی که نیاز دارید بر روی موضوعی تمرکز کنید. اما مدام فکرتون پراکنده میشه و نمیتونید بر روی موضوع تمرکز کنید میتونید با صدای بلند برای خودتون تکرار کنید. تا روی ذهنتون رو جمع کنید و به کارتون برسید. و حتی زمانی که میخواین با عجله از خونه خارج بشین و میخواین همه چیز رو بررسی کنید. میتونید با صدای بلند تمام موارد رو چک کنید تا بتونید با خیال جمع از خونه خارج بشین. از این روش استفاده کنید تا بتونید دقت خودتون رو در کارهای روتین بالا ببرید. و اونها رو از حالت اتوماتیک خارج کنید.

در صورت تمایل می توانید همه آموزش ها را در تلگرام ببینید ورود به کانال تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!