0

تنوع یا تمرکز

jafarzade

 

دو نوع آدم داریم!

آدم هایی که بر روی هدفشون تمرکز میکنند و آدم هایی که مدام دنبال تنوع و امتحان کردن راه های جدید هستند.

نوع اول :

آدمی که وقتی به دنبال کاری میره. و خواسته ایی داره تمام تمرکز و حواسش رو میزاره برای اون کار و مسیر انتخابیش رو بدون چرخوندن سرش طی میکنه! این افراد معمولا بعد از کلی فکر کردن و تحقیق کردن تصمیم خودشون رو میگیرن. و وقتی که تصمیمشون رو گرفتن. بر روی اون میمونن و تا زمان رسیدن بهش دست از تلاش بر نمیدارن. البته در طی مسیر امکان این وجود داره که قسمت جزئی رو تغییر بدن. و یا بهبود ببخشن. اما هرگز از هدف اصلی خودشون دست نمیکشن!

نوع دوم :

افرادی که مدام هدف خودشون رو تغییر میدن و هر روز یک مسیر تازه رو انتخاب میکنند. این نوع از آدم ها معمولا خیلی سریع و بدون هیچ تحقیق و بررسی تصمیم میگیرن. و خیلی زود هم از تصمیم خودشون پشیمون میشن و راهشون رو تغییر میدن. افرادی که در این دسته قرار میگیرن به نحوی قدرت ریسک پذیری بالایی دارن. و میتونن در لحظه خلق ایده های جالبی داشته باشن. و کارها رو از روش هایی انجام بدن که خارق العاده به نظر برسه. نداشتن حس محافظه کاری در این افراد بهشون این اجازه رو میده که در هر لحظه ایی که بخوان بتونن مسیرشون رو تغییر بدن. و راه بهتری رو انتخاب کنن. خاصیتی که در گروه اول وجود نداره.

حالا سوالی که پیش میاد چی هست؟

کدوم دسته از افراد در دسته موفق ها قرار میگیرند؟ با توجه به تیپ شخصیتی که خودتون دارین قطعا الان یک دسته رو در ذهنتون انتخاب کردین و دسته دیگر رو جز افرادی میدونین که شکست میخورن. باید بهتون بگم که در دو دسته این افراد هم موفق میشن و هم شکست میخورن! یعنی نحوه نگاه افراد به مسائل مشخص نمیکنه که آیا اونها قرار شکست رو تجربه کنند و یا موفقیت رو. بحثی که میخوایم بهش بپردازیم برقراری تعادل بین این دو خصلت تنوع طلبی و یا تمرکز بر روی یک هدف هست. همینطور که در بالا اشاره شد ، دسته اول افراد گروه محافظه کاری هستند. که قدرت ریسک پذیری بالایی ندارند و اگر تغییر ایجاد کنند. معمولا بسیار کوچیک و ناچیز به حساب میاد و قرار نیست یک نتیجه خارق العاده خلق کنه. اما این افراد کسانی هستند که کار رو به درستی انجام میدن و پیش میبرن . یعنی زمانی که شما کاری رو به اونها می سپارین می تونید خیال جمع باشید. که همه چیز طبق روال پیش میره و قرار نیست با هیچ گونه سورپرایزی رو به رو بشین. اما افراد گروه دوم بی پروا شروع به ریسک کردن میکنند و از شکست خوردن و شروع و امتحان یک راه جدید هیچ ترسی ندارند. افراد دسته دوم کسایی هستند که از یک کار کوچیک نتیجه هایی خارق العاده به وجود میارن و تغییرات بزرگ ایجاد میکنند. حال اگر ما بتونیم این دو خصلت رو در کنار هم به تعادل برسونیم میتونیم با بهره وری بالایی رو به رو بشیم.  اصطلاح علمی که برای این موضوع وجود داره اینگونه بیان میشه که

” مغز دو حالت اکتشاف و استخراج داره “

زمانی که ما بتونیم این دو حالت رو به یک تعادل نسبی برسونیم بهره وری ما بهینه میشه. این به این معنی هست که مغز ما در حالت اکتشاف شروع به کشف ایده های جدید و ایجاد خلاقیت میکنه. و در زمان استخراج وقت عمل کردن به اون ایده ها و تمرکز میرسه. یعنی از طرفی ما باید ذهنمون رو باز بزاریم تا بتونه ایده های جدید بسازه. و از طرفی باید قدرت ریسک پذیریمون رو بالا ببریم. تا بتونه به اون ایده ها عمل کنه! و ما رو به نتیجه مطلوب برسونه. وجود هر دو نوع این افراد در یک تیم کاری لازمه! از طرفی به افراد دقیق برای انجام کارهایی نیاز داریم که خیالمون از بابت کارهایی که نیاز به دقت بالا دارند. و روال مشخصی دارند راحت باشه. و از طرفی نیاز به افرادی با ذهن باز داریم که بتونن ایده های جدید کشف کنند. همکاری این دو گروه از افراد میتونه یک تعادل خود در کسب و کار ما ایجاد کنه. که منجر به بهینه شن سیستم کاری میشه. اولا که سعی کنید حتما این تعادل رو به صورت فردی در خودتون ایجاد کنید. و ثانیا تیمی داشته باشید که بر اساس این تعادل چیده شده باشه.

در صورت تمایل می توانید همه آموزش ها را در تلگرام ببینید ورود به کانال تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!