0

تغییر باور مالی

jafarzadejafarzade

 

اگر به دور­و­­بر خود نگاهی بیندازید، می­بینید که پول به عنوان عنصر حیاتی زندگی بشر محسوب می­شود، چرا که هر فردی برای زنده ماندن و زندگی­کردن قطعا به پول احتیاج دارد. همین لحظه اگر در خانه­تان مشغول خواندن این مطلب هستید، سقفی بالای سر­تان است که بابت آن بهایی پرداخت کرده­اید، لباسی که به تن دارید، غذایی که میخورید، هزینه رفت­وآمد­تان به محل کار و… همه نشان از این دارندکه پول از ضروریات زندگی ما به شمار می­آید. علاوه براین، اموری مانند مسافرت کردن، خرید لوازم منزل، درمان، آموزش و … ماهانه، هزینه­های زیادی را به مردم تحمیل می­کند. به­خصوص در دنیای امروز که با پیشرفت تکنولوژی، نیاز به رفاه، بیشتر احساس می­شود و تامین رفاه نیز نیازمند هزینه است. همه این مقدمات بدیهی که گفته­شد، برای این بود که عمیقا به ارزش پول پی­ببریم و به باور­های غلطی مانند این که می­گویند: « پول چرک کف دست است » پایان دهیم. در این صورت است که می­توانیم با باور قلبی و تلاش مضاعف ثروت بیشتری را کسب کنیم، چرا که به ضمیر ناخود­آگاه خود القا می­کنیم که پول را ارزشمند بداند و برای رسیدن به آن تلاش کند. ما در این مقاله قصد داریم، به توضیح در رابطه با تغییر باورمالی، که فاکتور مهمی در کسب ثروت محسوب می­شود، بپردازیم؛ اگر شما هم می­خواهید با اصلاح باورهای خود، وضعیت مالی­تان را بهبود بخشید، تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

تغییر باور مالی چگونه شما را ثروتمند می­کند

قبل از این که بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم، لازم است بدانیم که باور به چه معناست و چگونه بر عملکرد ما تاثیر می­گذارد؛ باور به معنی اعتقاد قلبی و ایمان می­باشد. باور­های ما از دوران کودکی و توسط مجموعه­ای از افراد و اتفاقات شکل گرفته­است، در نتیجه چیزی نیست که یک­شبه بتواند تغییر کند، چرا که طی سال­های طولانی به وجود­آمده و در ما نهادینه شده است و تغییر آن نیازمند تکرار و تمرین، زمان و پشتکار است، برای مثال در مورد پول، فرض کنید از دوران کودکی، جملاتی مانند« مگه پول علف خرسه »، « پول که همه چیز نیست »، « پول چرک کف دسته » و… در مغز ما فرو­رفته و به­مرور و با تکرار و تکرار، باعث شکل­گیری باورهای منفی و مخرب نسبت به پول شده است، به­گونه­ای که الان و با گذشت سال­ها، چنین حسی در ما به وجود می­آید که به دست آوردن پول بسیار سخت است یا اینکه پول با بقیه نعمت­ها منافات دارد و یک­جا جمع نمی­شوند. چنین باورهای بی­پایه­واساسی باعث می­شوند تا طبق قانون جذب بهره­مندی ما از ثروت و مسائل مادی کاهش یابد و به صورت ناخودآگاه، خودمان با دست­های خودمان پول و ثروت را پس بزنیم. دررابطه با قانون جذب، امروزه این اعتقاد وجود دارد که همه موجودات در عالم دارای انرژی هستند، پول نیز از این قاعده مستثنی نیست، حال اگر باورهای ما با انرژی پول همخوانی داشته باشد ، پول جذب می­شود و اگر باورهای ما با انرژی پول هم­سو نباشد، منجر به دفع پول می­شود؛ حال با مطالبی که به صورت مختصر بیان شد تا حدودی متوجه شدید که باورهای ما چگونه می­توانند منجر به جذب یادفع پول شوند؛ در ادامه به توضیح برخی باورهای غلط درباره پول می­پردازیم.

1-پول خوشبختی نمی­آورد.

اگر بخواهیم مفهومی که پشت این جمله نهفته است را مطرح کنیم، این­طور به نظر می­رسد که کسی با داشتن پول و ثروت خوشبت نمی­شود و بدون پول هم بدبخت نمی­شود، یعنی در واقع خوشبختی و بدبختی به هیچ وجه درگرو پول نیست، درحالی­که درست است که پول صرفا مساوی با خوشبختی نیست، اما قطعا یکی از فاکتورهای خوشبختی محسوب می­شود، چرا که با داشتن پول، شما می­توانید غذاهای بهتری بخورید، مسافرت­های بیشتر بروید، لباس­های زیباتر و گرانقیمت­تر بخرید و همه این موارد در ایجاد حس شادی و نشاط موثر هستند.

2-پول چرک کف دست است.

بعضی­ها با بیان این جمله سعی دارند این حس را به مردم القا کنند که پول چیز بی­ارزشی است، به راحتی خرج می­شود و درنتیجه انگیزه لازم برای تلاش جهت کسب ثروت را در انسان از بین می­برند، درحالی­که پول لازمه زندگی و در جایگاه خود ارزشمند است و به زبان ساده، هیچ وجه تشابهی با چرک کف دست ندارد!

3-پول ایمانم را از بین می­برد.

بعضی­ها تصور می­کنند با ثروتمند ­شدن ایمان خود را از دست می­دهند، در حالی­که هیچ عقلی نمی­پذیرد که صرفا، افزایش ثروت منجر به سستی ایمان شود، مطمئنا چیزی که اهمیت دارد این است که انسان تلاش­کند تا ثروت خود را از راه حلال به دست­آورد و همچنین ثروت به دست­آمده را در راه درست خرج کند و ثروتمند شدن باعث نشود تا فعالیت در امور خیر رافراموش کند؛ چنانکه حضرت علی ع می­فرماید: آفت قدرت، احسان نکردن است.

4-پول محدود است.

پول یک سرمایه نامحدود به شمار­می­آید، به این معنی که قرار نیست اگر همسایه ما بسیار ثروتمند است از ما چیزی کم شود، اگر همه افراد این نگرش را داشته­باشند، هم حسادت از بین می­رود و هم این باور در ما تقویت می­شود که هرکس مطابق عملکرد و باور خود به پول دست می­یابد و میزان دارایی دیگران در بهره­مندی ما از ثروت بی­تاثیر است.

5-ثروتمندان از راه دزدی و کلاهبرداری ثروتمند شده­اند.

خودتان قضاوت کنید؛ به نظر شما، کسی که در پس ذهنش افراد ثروتمند را دزد و کلاهبردار تلقی می­کند که از راه­های نادرست به مال و ثروت رسیده­اند، آیا به خود اجازه ثروتمند شدن می­دهد!! مسلما خیر، زیرا این مطلب را برای خود تعریف نکرده­است که افراد می­توانند به­صورت اخلاقی و شرعی به ثروت دست پیدا­کنند؛ در­نتیجه تلاش برای رسیدن به چنین هدفی را بیهوده می­دانند و هیچ­گاه آن­طور که شایسته است تلاش نمی­کنند.

6-وضعیت اقتصادی خراب است.

درست است درشرایطی زندگی می­کنیم که در اکثر مواقع با خبر گرانی کالایی مواجه می­شویم که شاید از ضروریات زندگی­مان محسوب شود، اما این­ها دلیل نمی­شود که بخواهیم هر­روز را با انرژی منفی و غر­زدن سرکنیم؛ شاید لازم باشد کمی هم باورهای معنوی خود را تقویت کنیم و به­یاد بیاوریم که روزی­رسان خداوند است و گرانی و تحریم و… خللی در قدرت بی­انتهای او ایجاد نمی­کند ؛ در این شرایط پیروز میدان کسی است که روحیه خود را نمی­بازد و با امید، به تلاش و فعالیت ادامه می­دهد.

7-همین که محتاج کسی نباشم کافی است.

وقتی که شما با آغوش باز و با تمام وجود پذیرای دریافت ثروت نباشید، ثروت چرا باید به شما روی آورد! واضح است زمانی که شما به حد بخورنمیری بسنده می­کنید، مطمئنا برای کسب درآمد بیشتر، ناخودآگاه تلاشی هم نمی­کنید؛ درواقع کسی که مقصد را پله اول می­داند، چرا باید برای رسیدن به پله دهم تلاش کند!

8-پول یا باقی نعمت­ها

چرا بعضی­ها فکر می­کنند که در زندگی یا جای پول است یا سلامتی، یا جای پول است یا آرامش، یا جای پول است یا جای ایمان، چرا فکر می­کنیم بین پول و سایر نعمت­ها باید یکی را انتخاب کنیم؟ آیا ممکن نیست کسی هم سلامت باشد، هم در آرامش باشد و هم ثروتمند باشد؟ پول نه تنها با مواردی که گفته­شد تناقض ندارد بلکه می­تواند در تامین آنها یعنی تامین سلامتی، کسب آرامش و… موثر واقع شود؛ پس پول را فدای دیگر نعمت­ها نکنید و برای بهره مندی از همه موهبت­ها تلاش کنید.

4 گام تا رسیدن به ثروت

تمام مطالبی که گفته­شد برای این بود که بدانیم باورهای­مان تا چه حد در جذب ثروت موثر هستند، اما مسلم است که اصلاح باور برای ثروتمند شدن کافی نیست، بلکه یکی از پارامترهای لازم برای کسب ثروت است. در ادامه راهکارهای لازم جهت دستیابی به ثروت را معرفی خواهیم کرد.

1-اصلاح باور مقدمه­ای می­باشد که در ادامه می­تواند به ثروتمند شدن شما کمک کند.

2-پس از اینکه شما باورهای درست را جایگزین باورهای بی­پایه و اساس در مورد پول کردید، سپس همان باورها، انگیزه­ای برای تلاش بیشتر و فعالیت­های خلاقانه می­شوند که بتوانید توسط آن کسب درآمد کنید؛ هرچه شما باور بهتر و انگیزه قوی­تری برای ثروتمندشدن داشته­باشید، دست به ایده­های جدیدتری خواهید زد که احتمال موفقیت شما را بالا می­برد.

3-مدیریت مالی و فکر اقتصادی یکی از مواردی است که شما را برای رسیدن به هدف­تان کمک می­کند، زمانی که شما هوش مالی بالایی داشته باشید، می­توانید بین خرج کردن و پس­انداز کردن اعتدال را برقرارکنید و با مدیریت صحیح، از ثروت­تان ثروت­سازی کنید.

4-آخرین فاکتور برای رسیدن به ثروت، زمان است، مطمئنا شما حتی زمانی که نهایت تلاش خود را کرده­اید و باورهای درست را جایگزین باورهای غلط و منفی کرده­اید، نباید انتظار یک­شبه ثروتمند شدن را داشته­باشید، چرا که رسیدن به هر هدفی نیازمند زمان است، همان­طور که یک درخت هرچه غرق نور و آب شود، زودتر از زمانش میوه نمی­دهد.

سخن پایانی

باور مثبت، تلاش و پشتکار و گذر زمان سه ضلع مثلثی هستند که می­توانیم آن را مثلث ثروت بنامیم. در نهایت وقت آن رسیده­است که به این باور برسید که سکان زندگی شما دست کسی جز خود شما نیست، فقط کافی است بخواهید تا در مسیر توانستن قرار بگیرید.

 

 

 

در صورت تمایل می توانید همه آموزش ها را در تلگرام ببینید ورود به کانال تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!