0

تعادل در زندگی

مصیح جعفرزاده

 

تعادل در زندگی

شما زمانی یک انسان شاد و سالم از نظر روحی و روانی هستید که موفق شده باشید یک تعادل نسبی در زندگیتان به وجود آوردید. منظور از تعادل چیست؟ چگونه میتوان یک انسان متعادل و خوشحال بود؟ هر انسان جنبه های مختلفی دارد که در صورت رسیدگی به آنها میتواند رضایت کاملی از زندگی خود داشته باشد. جنبه فردی،اجتماعی،خانوادگی،دوستی،… شاید شما هم افرادی را دیده اید که هم شاغل هستند. هم همیشه ظاهری آراسته دارند،هم ورزش میکنند،با خانواده خود وقت میگذرانند. و یک زندگی کامل دارند و همیشه برایتان سوال باشد که چنین چیزی چگونه ممکن است؟! حتما با خودتان میگویید من وقتی از سر کار به خانه برمی گردم دیگر حوصله ایی برای انجام کار های دیگر ندارم. اما از خود پرسیده اید که آیا شما تنها کسی هستید که کار میکنید؟ آیا شما زندگی میکنید که فقط کار کنید یا کار میکنید که زندگی بهتری داشته باشید؟ نگاهی به 24 ساعت شبانه روز خود داشته باشید تا چه حد اسیر روزمرگی هستید؟ تایم بعد از کارتان را چگونه میگذرانید؟ چند ساعت از زمان خود را بیهوده در شبکه های اجتماعی میگذرانید. با این تفکر که اکنون خسته هستم و کار دیگری نمیتوانم انجام دهم. شب ها قبل از به خواب رفتن چند ساعت با موبایلتان سرگرم میشوید و دیرتر به خواب میروید؟ متاسفانه در دنیای امروز ما زمان زیادی را صرف کارهایی میکنیم که هیچ سودی به ما نمیرساند. برای سرو سامان دادن به این اوضاع و تغییر کردن از رباتی که فقط کار میکند،غذا میخورد و میخوابد؛به انسانی که زندگی سالم و شاد دارد چند راهکار ساده وجود دارد:

شماره اول)هر چیزی نخورید!

خورد و خوراک سالم،داشتن برنامه غذایی مغزی،کم کردن غذاهای چرب و مواد قندی و جایگزینی غذاهای گیاهیی و سالم میتواند تا حد زیادی تغییر در زندگی شما ایجاد کند. اگر شما یک برنامه غذایی سالم را دنبال کنید. در مدت کوتاهی خواهید دید که انرژی بیشتری دارید،کمتر دچار خواب آلودگی و کرختی میشوید،سر حال هستید. و احساس قدرت بیشتری در جسمتان و به همان نسبت در روحتان دارید. در زمان غذا خوردن با آرامش کامل و بدون هیچ گونه عجله ایی غذا بخورید. تند غذا خوردن و با استرس غذا خوردن میتواند آثار زیان باری را به همراه داشته باشد. پس فقط غذا نخورید که سیر شوید؛غذای سالم بخورید همراه با آرامش.

شماره دوم)اول به خودتان اهمیت دهید!

شما هیچ گاه نمیتوانید مدعی شوید که به کسی اهمیت میدهید. و نگران او هستید در حالی که خودتان را نادیده میگیرید. به وضع ظاهریتان رسیدگی کنید و همیشه آراسته باشید. آراسته بودن تاثیر زیادی بر روحیه شما دارد و اعتماد به نفستان را بالا میبرد. به طور متوسط دو ساعت از روزتان را به خودتان اختصاص دهید. به سر و وضع خودتان برسید،کتاب بخوانید،موسیقی مورد علاقع تان را گوش کنید،مدیتیشن کنید،….. حداقل دو روز در هفته ورزش کنید و سعی کنید فعالیت جسمیتان را زیاد کنید. مثلا مسیر خانه تا محل کارتان را پیاده روی کنید. هر چقدر سلامتی جسمتان بیشتر شود به همان نسبت هم فعالیت مغزتان بیشتر میشود و روح و رروان سالم تری خواهید داشت.

شماره سوم)درست بخوابید

با موبایلتان به رخت خواب نروید، سعی کنید قبل از خواب چند صفحه کتاب بخوانید تا مغزتان آرام شود و آماده خوابیدن شوید. کار کردن با موبایل قبل از خواب باعث زیاد شدن فعالیت مغز و در نتیجه بی خوابی میشود. و باعث میشود دیرتر به خواب بروید و با مغز نا آرام و فعال خواب خود را آغاز کنید که موجب پریشانی میشود. در نتیجه تایم مفید خوابتان را از بین میبرد. حداقل کاری که میتوانید قبل از خواب انجام دهید و موجب آرامش مغزتان شوید مدیتیشن است. چند دقیقه مغزتان را خالی کنید و آرامش پیدا کنید سپس به بخوابید.سعی کنید تایم مفید خواب بدنتان را بخوابید تا صبح خود را رحت و زیبا شروع کنید.

شماره چهارم)با برنامه زندگی کنید

میتوان مدعی بود که راز اصلی افرادی که در زندگی خود به تعادل میرسند مدیریت درست زمان است. این افراد میدانند که چه کاری را در چه زمانی انجام دهند تا به بهترین نتیجه برسند و بیشترین بازده را داشته باشند. و بتوانند از پس تمام کار های خود بر بیایند. برای کار های روزانه تان برنامه ریزی داشته باشید و حتی ساده ترین کار ها را نیز با برنامه پیش ببرید . زمانی که برای گذراندن روزتان یک برنامه دارید که شامل تمامی کارها میشود. و میدانید چه زمانی باید چه کاری را انجام دهید از گمراهی و اتلاف وقت نجات خواهید یافت. اگر بخواهید بی برنامه پیش بروید؛کل روز را با این جمله میگذرانید و به شب میرسانید “حالا وقت هست یک مقدار بنشینم!”

شماره پنجم)در کنار خانواده وقت بگذرانید

در دنیای امروز با توجه به زیاد بودن مشغله افراد زمان مفید در کنار هم بودن در خانه زیر دو ساعت است. معمولا بعد از گذشت این زمان هر یک از افراد به دنبال مشغله و کار خود میرود و با آن سرگرم میشود. این زمان معمولا در شب ها اتفاق می افتد که همه اعضا در خانه هستند. سعی کنید این زمان را به دور از موبایلتان و تلویزیون بگذرانید و با خانواده غذا بخورید و گفتگو کنید. ایجاد یک محیط گرم و صمیمی در خانه میتواند الهام بخش و انرژی بخش شما در زندگی باشد. مخصوصا بعد از یک روز سخت و پر مشغله.

شماره ششم)مواظب دوستانتان باشید

دوستان واقعی داشته باشید که در زندگی باعث پیشرفت شما میشوند. و شما با بودن در کنار آنها خود به خود به فکر تغییر و بهتر شدن باشید. از افراد منفی و نا امید دوری کنید. و نگذارید این افراد امید زندگی را در شما از بین ببرند و شما را بع تباهی بکشانند.

شماره هفتم)به خودتان جایزه دهید!

حتما لا به لای مشغله های کاریتان زمانی را برای استراحت و تفریح در نظر بگیرید. و بدانید شما لایق این هستید که زندگی کنید و از آن لذت ببرید. پس حتما برای تفریح کردن وقت بگذارید و به خودتان نگویید “حالا نه” زندگی کوتاه تر از آن است که همه زمان خود را در محل کار و خانه سپری کنید. حتما به طبیعت بروید و از آن انرژی بگیرید. تا بتوانید در زندگی ماشینی و شلوغ این روزها روحتان را پاک و آرام نگه دارید. اگر بخواهیم یک جمع بندی کلی داشته باشیم؛خوب بخورید،خوب بخوابید،به خودتان اهمیت دهید و با خانواده خود رابطه صمیمانه تری برقرار کنید. سعی کنید جز افرادی باشید که از کوچکترین فرصت ها بهترین استفاده از زندگی را میبرند. نه افرادی که از هر فرصتی برای بیهوده خوابیدن استفاده میکنند. اگر شما به عنوان یک انسان در زندگی شخصی و فردی خودتان بتوانید پیشرفت کنید. انسانی شاد و آرام باشید قطعا میتوانید تاثیر کامل آن را در زندگی کاری و حرفه ایی خود ببینید.  تلاش کنید جنبه های مختلف زندگی را در کنار یکدیگر پیش ببرید و برای هرکدام هرچند کم وقت بگذارید تا از عمر خود نهایت استفاده را ببرید و از زندگی رباتی نجات پیدا کنید. زندگی کوتاه است اما زیبا اگر از آن درست استفاده کنید.

در صورت تمایل می توانید همه آموزش ها را در تلگرام ببینید ورود به کانال تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!