0

بتی به نام انسان موفق!

jafarzade

 

بتی به نام انسان موفق!

یک انسان موفق و پذیرفته شده در جامعه را در نظر بگیرید. فرد مورد صحبت ما دارای طبقه اجتمای بالاست, در حرفه خود موفق و دارای شهرت است. میتوانید یک سلبریتی,یک خواننده,نویسنده,سرآشپز موفق,… را در نظر بگیرید. در این متن ما میخواهیم طرز فکر وبرخورد افراد مختلف جامعه و تفاوت نگاه ها به این افراد را بررسی کنیم. در این مواقع میتوانیم افراد را به گروه های مختلف دسته بندی کنیم.

دسته اول:

این افراد معمولا دارای سواد پایین,شغل معمولی,موقعیت اجتماعی پایین تر و سطح فکر محدود هستند. اکثر این افراد حتی در صورت داشتن موقعیت مناسب(به طور شانسی)هم نمیتوانند. موقعیت خود را تغییر دهند و به گروه افراد موفق جامعه بپیوندند. این دسته از افراد یک فرد موفق و مشهور را انسان خارق العاده و غیر طبیعی تصور میکنند. و گمان میکنند که تفاوتی در ژن این افراد وجود دارد. به طوری که حتی امکان مقدس شمردن فرد موفق توسط این گروه وجود دارد. در نتیجه میتوان شاهد تقلید های عجیب ظاهری  و رفتاری در این افراد بود. که صرفا به خاطر این است که آن فرد مشهور دارای این خصایص است. این افراد معمولا توجهی به دلیل موفق بودن افراد یا راهی که رفته اند ندارند. و تصور میکنند اگر خود را شبیه آن فرد کنند میتوانند به همان جایگاه برسند.

دسته دوم:

دسته دوم شامل افرادی است که دارای سطح سواد و دانش کم,فکر محدود اما ادعای بالا هستند! اکثر این افراد در زندگی موفقیت چشم گیری نداشته اند و مراحل ساده و نرمال زندگی را هم به سختی گذرانده اند. اگر به صحبت های آنها دقت کنید متوجه خواهید شد که هدف خاصی را در زندگی دنبال نمیکنند. و تا به حال برای به ثمر رساندن کاری تلاش نکرده اند اما برخورد آنها در مواجه با افراد موفق چگونه است؟ این افراد خود را برابر و حتی برتر از افراد موفق میبینند و مدعی هستند که شانسی در زندگی نداشته اند که خود را نشان دهند وگرنه جای افراد موفق و چه بسا در جایگاهی بالاتراز آنها خواهند بود. اغلب این افراد با یک حسادت نسبت به انسان های موفق صحبت میکنند. مثلا اگر جلوی آنها شروع به تعریف از یک سلبریتی کنید متوجه جبهه گرفتن آنها خواهید شد. آنها سعی میکنند در پاسخ شما از معمولی بودن گذشته  آن فرد,بد بودن تیپ یا قیافه آن شخص بگویند. اگر به آنها انتقاد کنید و از سختی های راه یک انسان موفق بگویید. باید خود را برای سیلی از داستان های تخیلی که ساخته ذهن آن فرد است. و در همه موارد قهرمان داستان خودش است,آماده کنید. در حقیقت این گروه افراد موفق را تحسین میکنند و به آنها حسادت می ورزند. اما غرور بی جا و تنبلی از علت های عدم پیشرفت این افراد است.

دسته سوم:

افرادی که با خود غریبه هستند! تعداد زیادی از افراد جامعه دارای استعداد هایی هستند که خود با آنها آشنا نیستند. این گروه شامل افراد تحصیل کرده ایی است که عادت به معمولی بودن دارند. این افراد یک زندگی عادی را دنبال میکنند. یک شغل معمولی و حتی غیر مرتبط با رشته و علایق خود دارند,اهل ریسک کردن نیستند. و علاقه شدیدی دارند که زندگی را بر روی یک خط صاف پیش ببرند. این افراد شناخت کافی از خود و توانایی های خود ندارند,بلند پروازی نمیکنند. و اگر به آنها پیشنهاد یک کار بزرگ را دهید خواهید دید که پا پس میکشند و خود را ناتوان میخوانند. نگاه این افراد به افراد موفق نگاه عجیبی نیست. این گروه میدانند که افراد موفق هم انسان های نرمالی هستند. که با تلاش کردن,ریسک کردن و شکست های فراوان به آن جایگاه رسیده اند;اما خود را رقیب این افراد نمیبینند. و تصور میکنند که هرگز نمیتوانند پا جای پای این افراد بگذارند. کمبود اعتماد به نفس,نداشتن مشوق یا کسی که به وقت راهنمای این افراد باشد باعث شکل گیری شخصیت این افراد به این شکل شده است. معمولا این گروه برای توجیح خود به جنبه های منفی زندگی افراد موفق توجه میکنند. مثلا معتقد هستند که این افراد وقف کار خود هستند و زندگی نابسامانی دارند! البته همیشه حواشی زندگی افراد موفق و مشهور را دنبال میکنند تا دلشان قرص باشد که در نقطه امنی ایستاده اند!

دسته چهارم:

این دسته از افراد را میتوان شامل انسان های دمدمی مزاج دانست. این گروه از افراد با سواد,با استعداد و ریسک پذیر هستند. معمولا قدم های اول خود را محکم و بی تردید بر میدارند اما استمرار ندارند. این گروه شامل افرادی است که ایده پردازان فوق العاده ایی هستند اما از ایده خود استفاده نمیکنند. شروع کننده یک راه هستند اما توان ادامه دادن و تحمل سختی های راه را ندارند و معمولا با اولین شکست پا پس میکشند. اما زمانی که کاربا ایده آنها به ثمر نشست مدعی میشوند که مالک همه چیز هستند. این گروه راحت طلب شامل تمام ایده پردازان تنبل تاریخ است که نمونه آنها کسانی بودند که ایده فیس بوک را به مارک زاکربرگ فروختند. و پس از موفقیت آن مدعی شدند که سرشان کلاه رفته است. این اولین و آخرین قدم این گروه است. آنان به تمام افراد موفق بدبین میشوند و آنها را کلاهبردار و شیاد میخوانند!

دسته پنجم:

این دسته از افراد را میتوانیم افراد موفق آینده خطاب کنیم! این گروه شامل افراد یا سواد,با استعداد و توانمند است. آنها راه خود را در زندگی میسازند و هدف خاص خود را دارند. به نشانه های خوب توجه میکنند,ازکنار حرف ها  به سادگی نمیگذرند,هر روز در حال پیشبرد اهداف خود هستند. و برای محقق شدن آنها تلاش میکنند. این گروه از افراد وقتی با یک انسان موفق برخورد میکنند,به مطالعه در مورد راهی که آن شخص پیموده میپردازند.

نقاط ضعف و قوت آنها را بررسی میکنندو از تجربیات آنها برای ساختن راه خود بهره میبرند.

افراد موفق آینده از شکست نمیترسند,از راه خود نا امید نمیشوند و با ایمان به خود و رویاهای خود را تبدیل به واقعیت میکنند. مطمئنا دسته اول حتی اتفاقی هم با این متن برخورد ندارند. دسته دوم هم قطعا به خاطر وجود ادعای زیاد نیازی به مطالعه اینگونه متون نمی بینند. اما اگر از دسته سوم هستید توصیه من به شما این است که به یک مشاور مراجعه کنید و برای شناختن خود کمک بگیرید. از ترس هایی که در ذهن خود ساخته اید فاصله بگیرید وکم کم کارهای جدید را امتحان کنید. با کمک گرفتن از یک فرد متخصص میتوانید روحیه ریسک پذیری را در خود ایجاد کنید. و قدم به قدم از یک فرد معمولی بودن فاصله بگیرید و تجربه های متفاوتی کسب کنید. اگر از دسته چهارم هستید لازم است به شما یاد آوری کنم که امثال شما انسان هایی هستند که جهان را تغییر داده اند. همیشه باید در نظر بگیرید که یک تنه نمیتوانید همه کارها را انجام دهید پس راه حل این است که یک تیم تشکیل دهید. شاید یکی از دلایل خستگی زیاد در میانه راه حرکت سریع در آغاز کار باشد. پس از سرعت کار بکاهید,سعی کنید به صورت سسله مراتبی به تیم خود وظایف را بگویید,اینگونه فشار کاری شما خیلی کمتر خواهد شد. یک جانشین,شریک,… مورد اعتماد داشته باشید تا مطمئن شوید در نبود شما امور به خوبی پیش میرود . در یک کلام صاحب ایده خود باشید اما برای تحقق آن از افراد دیگر کمک بگیرید.

اما دسته پنجم:

اگر از این دسته از افراد هستید پس هم اکنون در راه رسیدن به رویاهای خود قدم برمیدارید یا دست کم یک برنامه برای آن دارید. سعی کنید دائما اطلاعات خود را به روز کنید. با افراد متخصص مشورت کنید,افراد حسود و تنگ نظر و منفی گرا را از خود دور کنید. هرچند وقت یک بار برنامه خود را بررسی کنید و نکاتی را در آن تغییر دهید و مطمئن باشید آینده اذان شماست. این انتخاب های شما است که شخصیت شما را شکل میدهد. همیشه به خاطر داشته باشید  که رفتار شما تاثیر مستقیم پنج نفر از اطرافیان شماست. پس در انتخاب افرادی که با آنها معاشرت میکنید دقت کنید. از الگو قرار دادن افراد موفق ترسی نداشته باشید; استفاده از تجربیات دیگر انسان ها از تکرار اشتباه تاریخ,جلوگیری میکند.

در صورت تمایل می توانید همه آموزش ها را در تلگرام ببینید ورود به کانال تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!