0

انتخاب هدف شغلی

jafarzade

انتخاب هدف شغلی

در جامعه ما طبق آموزش و تربیتی در سن شانزده سالگی از فرد خواسته می شود. که راه و هدف زندگی خود را با انتخاب رشته تحصیلی خود مشخص کند. یک فرد 16 ساله بیشترین جامعه ایی که در آن حضور داشته است مدرسه بوده. و به اندازه کافی دید مناسب برای انتخاب مسیر زندگی خود ندارد. این هدف گذاری یک بار دیگر در سن 18سالگی تکرار می شود. و از فرد خواسته میشود تا دقیق تر راه خود را مشخص کند. در خیلی از موارد مشاهده شده که فرد حین تحصیل ویا پس از اتمام تحصیل خود متوجه میشود که علاقه ایی به کار کردن در رشته خود ندارد و آن را بیهوده میداند. حال ما تصور میکنیم فردی پس از اتمام دوره کارشناسی در انتخاب مسیر خود دچار سردرگمی شده است. و نمیداند چه کاری میخواهد انجام دهد. یکی از کارهایی که برای کمک به خود و انتخاب راحت تر مسیر اصلی زندگی خود میتوانید انجام دهید. امتحان کردن مشاغل مختلف به صورت پاره وقت در دوران دانشجویی است. این کار باعث میشود که شما با جوامع مختلف در ارتباط باشید و محیط های کاری مختلف را ببینید. علاوه بر اینکه بیشتر در اجتماع حضور دارید. مورد های زیادی از مشاغل از لیستتان حذف میشود و در کنار آن موردهای جدیدتری اضافه میشود.  حال تصور کنید که شما تحصیل کرده هستید و اندکی هم تجربه کاری مختلف دارید؛

چگونه میتوانید راه خود را انتخاب کنید و دنبال آن بروید؟

برای این کار لازم است با خودتان رو راست باشید. و بدون توجه به درخواست دیگران،توقع خانواده و حرف دیگران فقط و فقط به خواسته خودتان توجه کنید. اگر کسی نباشد که به شما ایراد بگیرد و نیاز نباشد بابت انتخاب شغلتان حسابی پس دهید میخواستید چه کاری را دنبال کنید؟ در این متن میخواهیم راه های هدف گزاری و طی کردن آن تا رسیدن به موفقیت را بررسی کنیم. به عنوان مثال تصور کنید که شما علاقه بسیاری به آشپزی دارید. و میتوانید ساعت ها صرف درست کردن غذاهای گوناگون کنید و همیشه در دلتان آرزو میکردید که یک رستوران برای خودتان داشته باشید. اما در حال حاضر یک مهندس معمار هستید که هیچ علاقه ایی به ساختمان ندارد! برای دنبال کردن رویای خود و تبدیل شدن به یک سرآشپز معروف چه کاری باید کنید؟ اگر به اندازه کافی با خود صادق باشید. و دقت کنید چه زمانی و در چه حالتی احساس خرسندی میکنید. و درباره آن رویاپردازی می کنید انتخاب راه بسیار آسان خواهد بود. حال ما تصور میکنیم که شما به این نتیجه رسیده اید که رویای شما تبدیل شدن به یک آشپز بزرگ است،چه کاری باید انجام دهید؟  اول از همه باید اطلاعات کامل درباره علاقه خود داشته باشید. ساعت ها تحقیق و مطالعه کنید تا به دنیای بیکران آشپزی واقف شوید. و تصمیم بگیرید دوست دارید آشپز چه نوع غذایی شوید. باید غذا را بشناسید و تاریخچه غذاهای مختلف را بدانید و با روش های مختلف طبخ غذا آشنا باشید. بعد از آن باید اطلاعات عمومی خود را حول محور کارتان بالا ببرید. مثلا به عنوان یک آشپز باید انواع ادویه ها را بشناسید و کاربرد درست آن را بدانید. شما میتوانید همانند هزاران رستوران موجود یک رستوران باز کنید و در آن غذا سرو کنید و خیلی معمولی به کارتان ادامه دهید.

اما آیا این چیزی است که شما را راضی کند؟

شما میخواهید یک سر آشپز معروف با منوی غذایی ویژه خود شوید و تجربه ایی جدید را برای دیگران به وجود آورید. برای ماهر شدن در کارتان لازم است به صورت مداوم و به مقدار زیاد تمرین داشته باشید. باید از ذوق و خلاقیتتان استفاده کنید و هزاران بار یک دستور را امتحان کنید. تا بار هزار و یکم به خواسته خود برسید و یک طعم جدید پیدا کنید. به قول معروف “تنها با تمرین است که استاد می شوی” پس برای رسیدن به هدف خود باید تلاش شبانه روزی داشته باشید. انتخاب شغل مورد علاقه یک چیز است و معروف و موفق شدن در آن یک چیز دیگر. شما میتوانید یک راه برای خود برگزینید چون به آن علاقه دارید و مانند هزاران انسان دیگر در آن معمولی باشید. و یا اینکه زمانی انتخابتان قطعی شد برای هدفتان نهایت تلاشتان را بکنید و از تمام وقتتان نهایت استفاده را ببرید تا در کار خود بهترین باشید. بین معمولی بودن و خاص بودن یک مسیر طولانی است که با تلاش میتوانید آن را طی کنید. انسان به طور کلی تمایل به برتری دارد و دوست دارد به کمال برسد. مطمئن باشید که زمانی که در راه خود موفق شوید و برتر از دیگران باشید علاقتان به کارتان بیشتر میشود و از شما به عنوان یک الگو یاد میشود. “هرچیزی که هستی باش ولی بهترین باش”

در صورت تمایل می توانید همه آموزش ها را در تلگرام ببینید ورود به کانال تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!