0

امروز نه، فردا !!

jafarzade

 

امروز نه، فردا !!

میخواهم بزرگترین دلیل به موفقیت نرسیدن و تموم نشدن کارها رو معرفی کنم!! این شما و این “به تعویق انداختن کارها !” مشکلی که تمام ما باهاش دست و پنجه نرم میکنیم. و به طرز وحشتناکی قادر به کنترل کردن اون نیستیم انجام دادن هر کاری در وقت مناسب خودش هست. معمولا زمانی که یک ددلاین برای انجام کاری برای ما تعریف میشه. در لحظه اول به خودمون میگیم که خب مثلا یک هفته زمان دارم. و هر روز مقداری از کار رو انجام میدم و در روز پنجم کار تموم میشه! اما هرگز این اتفاق نمیوفته !! در روز دوم میگیم حالا شش روز مونده من پنج روز نیاز داشتم ! و در روز پنجم میگیم از امروز شروع میکنم و تا روز آخر تموم میشه!! و به روز پایانی میرسیم و به خودمون میگیم “بهترین خودت رو نشون بده!!!!!!” اما متاسفانه موفق نمیشیم و با یک شکست رو به رو میشیم. خوشبختانه ما در داشتن این مشکل تنها نیستیم و نیاکان ما هم با این مشکل رو به رو بودن.

یک قصه واقعی!

ویکتور هوگو، نویسنده‌ی مشهور فرانسوی، به ناشرش قول می‌ده که طی یک سال کتاب جدیدی براش بنویسه. طی یک سال حتی یک صفحه از کتابش رو هم نمینویسه. ناامید میره پیش ناشرش و شش ماه دیگه ازش زمان می‌خواد. بعد به خانه برمیگرده تمام لباس هاشو درون کمد میزاره. و درش رو قفل میکنه و کلید رو به دستیارش میده تا نتونه بره بیرون. و در طول اون شش ماه کتاب گوژپشت نتردام رو تموم میکنه! میشه گفت این مشکل به دورانی دور تر هم میرسه. به طوری که سقراط و ارسطو نامی برای این مشکل انتخاب کردن! “آکرسیا” آکرسیا به حالتی گفته میشه که شما میدونید کار مهمی دارید. و باید انجامش بدین اما از انجام دادن اون به هر حالتی با وقت کشی سر باز میزنید. در واقع زمانی که شما به جای انجام دادن کار مهمتون مشغول کاری میشید که هیچ سودی نداره. و حتی حس خوشایندی هم براتون به همراه نداره. در عوض شما رو دچار کلافگی ، ناراحتی ، عذاب وجدان ، … میکنه. میشه گفت دچار آکرسیا شدین. طبق تحقیقات علمی که در این زمینه انجام شده. نتیجه اینطور بدست اومده. که مغز ما برای اهداف بلند مدت و پاداش های با ارزش که قراره بدست بیاد ارزش قائله. یعنی زمانی که ما به ایده ایی جدید فکر میکنیم. و یا تصمیم میگیریم کاری پرسود انجام بدیم مغز ما براش ارزش قائل میشه.

اما زمانی که میخوایم عمل کنیم. ذهن ما فقط به پاداش های کوتاه مدت اهمیت میده!

پس زمانی که رویا پردازی میکنید ذهنتون شما رو در آینده بهتر با شرایط قشنگ تر متصور میشه. و به فکر شما بها میده اما زمانی که به حال فکر میکنید. ذهن شما فقط به همین لحظه اهمیت میده و دنبال پاداش کوتاه مدته! میشه گفت یکی از اصلی ترین دلیل هایی که شب ها با انگیزه میخوابید. و رویاهای بزرگ دارید اما صبح ها با همون انرژی از خواب بیدار نمیشید همینه. چون ذهن شما شب ها شما رو در آینده زیبا تصور کرده. اما صبح که میشه فقط به همون لحظه اهمیت میده! حالا برای مقابله با آکرسیا چیکار میشه کرد؟؟

اول ) اجبار بسازید !

ویکتور هوگو لباس هاشو در کمد قفل کرد تا بتونه شش ماه کار کنه. و راهی جز اون نداشته باشه! شما باید برای خودتون محدودیت هایی بسازید. و تعهد هایی تعریف کنید که رفتار شما رو در طول انجام کارهاتون کنترل کنه. تا موفق بشید و دچار آکرسیا نشید. بهترین کار اینه که موارد حواس پرتی رو بشناسید. و اونها رو برای مدتی حذف کنید. مثلا اگر قراره از خوردن هله هوله پرهیز کنید. وقتی بیرون میرید مقداری پول ببرید که نتونید خرید کنید! در ادامه میتونید چیزی که مغزتون میخواد رو در اختیارش بزارید. یعنی پاداش کوتاه مدت! مثلا به خودتون بگید اگر یک ساعت کار کنم میتونم با دوستام برم بیرون!

دوم ) شروع کن !

طبق تجربه ایی که هممون داریم احساس عذاب وجدان ناشی از انجام ندادن کارها و پشت گوش انداختنشون به مراتب از انجام دادن اونها آزار دهنده تره !! چیزی که اصلی ترین مشکل ما به حساب میاد شروع کردن کاره نه انجام دادن اون. پس فقط کافیه شروع کنی! اما اگر شروع کردن به همین سادگی بود که مشکلی وجود نداشت.

اینجا میتونیم یک راه حل برای خودمون بسازیم ؛ مثل یک عادت !

مثلا همیشه قبل از شروع کار یک روتین رو انجام بده.  مثلا زمانی که رو در نظر گرفتین و میخواین ورزش کنید. قبلش به ترتیب لباس بپوشید ساک ورزشیتون رو بردارید و کتونی هاتون رو بپوشید. حالا شما آماده ورزش کردن هستید و احتمال کمی وجود داره که بیخیال ورزش بشوید و به خونه برگردید. در اصل شما باید به خودتان بقبولانید که اون حرکت روتین رو انجام بدین. و بعد از انجام دادن اون شما وسط اجرای کار هستید.

سوم ) ثبتش کن!

ثبت کردن اهدافمون یکی از اصلی ترین و مهم ترین کارهایی هست که میتونه جلوی به تعویق انداختن کارهارو بگیره. اما برای ثبت کردن هم باید اصولی رو رعایت کنیم. مثلا باید برای خودتون بنویسید در روز …. و ساعت ….. در مکان …… به مدت …. کار …. رو انجام میدم. توجه داشته باشید که ذکر کردن دقیق این جزئیات میتونه به مغز شما یک برنامه دقیق بده که شما رو مجبور کنه در اون روز و ساعت به کارتون برسید. و اون رو پشت گوش نندازین. در آخر لازمه که بگم همه ما بیش و کم با این جریان رو به رو هستیم. و نمیتونیم این رو انکار کنیم. اما با شناختن بیشتر خودمون و توجه به رفتارهامون میتونیم تا حد زیادی از رفتارهامون رو اصلاح کنیم.  و به رشد خودمون کمک کنیم. سری بعد که یک ددلاین داشتید و میخواستین براش سر سری برنامه ریزی کنید و فکر کنید زمان زیاد دارید ، مغز خوشگذرونتونم در نظر بگیرید. و با توجه به اون سخت گیر تر عمل کنید. در ضمن این رو هم بدونید بد نیست که زمانی که موقع درس خوندن به جای تمرکز روی کتابتون گل های قالی رو میشمرین دقیقا دچار آکرسیا شدین!!

در صورت تمایل می توانید همه آموزش ها را در تلگرام ببینید ورود به کانال تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!