0

اثر محیط کار

jafarzade

 

اثر محیط کار

به طور عمومی ما یک سوم از تایم روزانه خود را در محل کار میگذرانیم. یعنی اگر ما هشت ساعت بخوابیم. و هشت ساعت کار کنیم. تنها هشت ساعت برای ما باقی میماند که میتوانیم به زندگی بپردازیم! کیفیت هشت ساعت کاری که میگذرانیم به طور کاملا مستقیم بر دو سوم باقی مانده اثر میگذارد. در اصل میتوان اینگونه این نکته را بیان کرد که هرچقدر تایم کاری خودمان را بهتر بگذرانیم زندگی بهتری خواهیم داشت! در این مقاله ما سعی داریم به بررسی عواملی بپردازیم که میتواند در کیفیت تایم روزانه ما اثر مستقیم داشته باشد.

1)مسیر طولانی!

بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته افرادی که فاصله محل زندگی تا محل کارشان کوتاه تر است. افراد شاد تری هستند و بازده کاری بالا تری دارند! اگر بخواهیم نگاهی کلی به این موضوع داشته باشیم. این یک مسئله کاملا بدیهی است که در انتخاب محل کارتان باید به آن توجه داشته باشید. هر چقدر مسیر شما طولانی تر باشد شما باید مدت زمان بیشتری را در راه بگذرانید. که خب با توجه به اینکه نمیتوانید از تایم کاری خودتان کم کنید. پس حتما یا از ساعت خوابتان کم خواهد شد و یا از ساعتی که باید به زندگی کردن اختصاص بدهید. پس اگر به طور مدام این وضع برقرار باشد شما به سرعت دچار فرسودگی شغلی می شوید. و در کار و وضع زندگیتان به شدت دچار مشکل خواهید شد.

2)اجبار یا انتخاب!

بسته به اینکه در چه حالتی شغل خودتان را انتخاب کرده اید تاثیراتی را بر زندگی خودتان معکوس می کنید. اگر شما به دنبال شغل مورد علاقه تان رفته باشید. و در زمینه ایی که دوست دارید فعالیت کنید تبدیل به فردی می شوید که از موقعیت شغلی خودش رضایت دارد. و به دلیل اینکه هدفی را در زندگی دنبال میکنید احساس رضایت شما از زندگی به سطح بالایی میرسد. در عوض اگر شما شغلتان را فقط به این دلیل انتخاب کرده اید که حقوقی دریافت کنید و از مشکلات مالی نجات پیدا کنید. زمانی نمیگذرد که کارتان را بی ارزش میبینید و احساس پوچی به شما دست میدهد. در این حالت بهترین کار این است که در حین کار ، در تکاپو باشید که در جهت تحقق اهدافتان کاری انجام دهید. به این صورت که تخصص خودتان را ارتقا دهید. به دنبال کاری در زمینه علاقه تان باشید تا بتوانید شغلتان را تغییر دهید. و یا از پولی که به دست می آورید به عنوان یک سرمایه برای رشد اهدافتان استفاده کنید.

3)محیط خوب!

گذراندن هشت ساعت در طول روز به طور مداوم برای مدتی طولانی در محیطی که باعث آزار شما می شود یک شکنجه محض است! اگر رئیسی دارید که باعث حس سرخوردگی در شما می شود. و یا همکارانی دارید که محیط را برای شما متشنج می کنید. و نمیتوانید ساعتی را به آسودگی در محل کارتان بگذرانید هرچه سریعتر محیط کارتان را عوض کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که همیشه و همه جا افرادی هستند که امکان دارد ما با آنها اختلاف نظر داشته باشیم. و یا بخواهند برای ما مشکل ایجاد کنند. سعی کنید تا حد ممکن با رفتار درست این افراد را از خود دور نگه دارید. اما در صورتی که توانایی تحمل کل محیط و افراد را ندارید و همه چیز به گونه ایی باعث آزار شما است. این را بدانید که شما به آن محیط تعلق ندارید.

4)ارتقا فردی

اگر شما در محیطی کار کنید که در صورت تلاش به سادگی بتوانید در آن پیشرفت کنید. و یک فضای رقابتی سالم و امکان یادگیری برای شما وجود داشته باشد. میتوانید محیط کاری خودتان را یک محیط ایده آل برای کار به حساب بیاورید. در صورتی که افرادی در محل کار شما باشد که با وجود برتری نسبت به شما به شما احساس حقارت منتقل نکنند. و شما بتوانید از این افراد به چشم الگو نگاه کنید، به سرعت خود شما هم تبدیل به یک الگو برای دیگران می شوید. در واقع اگر محیط کار شما به شما امکان رشد دهد. شما با رضایت کامل برای رشد خودتان تلاش میکنید. که در نتیجه آن بر روی کل سیستم اثر مثبت خواهید داشت.

5)تفریح کاری

سعی کنید کاری را برای خودتان انتخاب کنید که انجام دادنش را به چشم یک تفریح ببنید. تا سطح رضایت شما از زندگی بالا برود. اگر شما از تایم کاری خودتان لذت ببرید هرگز دچار فرسودگی شغلی نخواهید شد. و در نتیجه آن تایم کاری شما نیز به طور مفید جز تایمی محسوب میشود که به زندگی شخصی اختصاص می دهید.  نکاتی که در بالا بررسی شد بخش مهمی از پارامترهایی است که شما باید برای انتخاب شغل خود در نظر داشته باشید. اگر شما از کار خودتان لذت ببرید و در آن موفق باشید. احساس مفید بودن میکنید که این حس افسردگی و سرخوردگی را از زندگی شما دور میکند. اگر بتوانید این احساس را برای خودتان ایجاد و حفظ کنید. هر روز صبح با اشتیاق برای کارتان آماده می شوید. و بعد از اتمام تایم کاری انرژی زیادی دارید که به شما این امکان را می دهد که برای 8 ساعت دیگر خود برنامه ریزی خوبی داشته باشید. و تمام کارهایی که میخواهید را انجام دهید. فراموش نکنید که اگر شما ساعت کاری خودتان را به خوبی بگذرانید و دچار خستگی روحی و فکری نباشید. تایم استراحت و خواب شما هم تبدیل به ساعتی مفید برای شما می شود. زیرا شما با آسودگی خاطر و حس رضایت به خواب می روید. و با این احساس از خواب بیدار می شوید که قرار است در طول ساعت کاری خودتان کاری مفید انجام دهید و فردی مفید باشید. هیچ گاه خودتان را در بن بست کاری قرار ندهید و فکر نکنید که چاره ایی جز تغییر شغلتان ندارید. به خودتان وقت بدهید و از ریسک کردن نترسید. زندگی ایده آل و درآمد خوب و شغلی که به شما احساس رضایت بدهد حق شماست. با انتخاب اشتباه این حق را از خودتان دریغ نکنید.

در صورت تمایل می توانید همه آموزش ها را در تلگرام ببینید ورود به کانال تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!